Dom Kultury "Śródmieście"

Powstaliśmy 25 lat temu, ale nasza historia jest o wiele dłuższa, bowiem zaczęła się w 1958 roku. Pod naszym adresem mieścił się Spółdzielczy Dom Kultury, który przez ponad 30 lat prowadził działania kulturalne na rzecz mieszkańców naszego miasta. Na początku lat 90-tych udało się przekonać Radę Miejską do powołania Domu Kultury „Śródmieście”. Historia budynku sięga końca XIX wieku. Pierwsi lokatorzy to adwokaci, kupcy, lekarze; istniała tu także kawiarnia. W kamienicy mieściło się wiele drobnych zakładów usługowych, sklepów, przedszkole. Minęło ponad 100 lat, a w budynku nadal tętni życie kulturalne i edukacyjne. Zapraszamy do naszej siedziby – wyjątkowego miejsca z ciekawą historią. Jesteśmy w centrum Białegostoku. Przez nasze południowe okna mamy unikalny, niespotykany w innych miejscach, widok na dziedziniec Pałacu Branickich. Już trzecie pokolenie białostoczan przychodzi na Kilińskiego 13 na różnego rodzaju zajęcia i wydarzenia kulturalne. Zachęcamy do odwiedzenia nas i skorzystania z naszej oferty kulturalnej.

Dom Kultury "Śródmieście", utworzony Uchwałą Rady Miejskiej w Białymstoku z dn. 4 lutego 1991 r., jest samorządową instytucją kultury. DK "Śródmieście" jest ośrodkiem edukacji artystycznej i realizuje zadania z zakresu wychowania, edukacji kulturalnej, upowszechniania kultury wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

 

18 grudnia 2017 r. w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku odbędzie się Koncert Bożonarodzeniowy. Wystąpią w nim dzieci z Ogniska Baletowego pod kierownictwem Oksany Prus, które zatańczą „Obudzenie motyli” i „Walc kwiatów”. Ognisko Muzyczne będzie reprezentowane przez:

-Natalię Wojtecką (fortepian) - instruktor Grażyna Langowska-Babula,

-Martynę Wojtecką (gitara) - instruktor Mirosław Babula,

-Magdalenę Butkiewicz (akordeon) - instruktor Leon Tomczuk,

-Marcela Bałakier (skrzypce) - instruktor Marharyta Sinchuk (zaakompaniuje na fortepianie),

-Michała Breczko (fortepian) - instruktor Zofia Otoka,

-Marcina Jóźwiaka (gitara) - instruktor Paweł Tarasiuk.

Na koniec koncertu wystąpią dwa zespoły: Zespół Tańca Nowoczesnego „Flesz” pod instruktażem Gabrieli Klimaszewskiej oraz Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” pod kierownictwem Heleny Szuhalskiej. Scenografię i dekorację zapewnią uczniowie z Ogniska Plastycznego wraz z instruktorem Katarzyną Magdziak, a nad całością wydarzenia będzie czuwać grupa teatralna „Rupaki” pod okiem instruktora Ireny Karpowicz. Serdecznie zapraszamy!

 

18 grudnia 2017 r. godzina 17:30

Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku,

ul. Jana Kilińskiego 13 - III piętro - wstęp wolny.

 

 

Serdecznie zapraszamy Państwa na Koncert Mikołajkowy Studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku. Koncert odbędzie się 6 grudnia 2017 roku o godzinie 18:00 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku - ul. Jana Kilińskiego 13.

Wystąpią:

Trio fortepianowe w składzie:

Eliza Czepiel – skrzypce

Waleria Mikelis – wiolonczela

Daria Ślesarczyk – fortepian

F. Schubert – Trio fortepianowe Es-dur op. 100 cz. I

 

 Eliza Czepiel – skrzypce

J.S. Bach – II Sonata a-moll cz. I Grave

 

Katarzyna Moląg-Krupowicz – śpiew

st. wykł. dr Urszula Iżbicka – fortepian

E. Paladilhe – Psyche

C. Debussy – Nuit d'etoiles

G. Faure – Pie Jesu

 

Emilia Sakowicz – wokal i st. wykł. Adam Kondratowicz – fortepia

V. Bellini – Pieśń Vaga Luna che inargenti

C.W. von Gluck – Aria i recytatywy „Che faro senza Euridice” z opery Orfeusz i Eurydyka

 

Kwartet Wokalny „Tre Donne”:
Magdalena Abłażewicz
Urszula Bielenia
Agnieszka Panas
Agnieszka Zińczuk
Halina Teliga – fortepian

koordynator: Helena Szuhalska

wstęp wolny

 

 

 

 

Serdecznie wszystkich zapraszamy na spotkanie z Zofią de Ines - Scenografką teatralną, operową, baletową, filmową i telewizyjna, znana również ze swych prac w Danii, Hiszpanii, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach, do których docierały z jej przedstawieniami polskie teatry. Ukończyła Wydział Architektury Politechniki i Studium Scenografii w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Debiutowała scenografią do sztuki Tadeusza Różewicza Białe małżeństwo na scenie Teatru Współczesnego we Wrocławiu, a następnie powtórzyła tę pracę w jednym z amerykańskich teatrów. Odtąd stała się jednym z najbardziej wziętych scenografów teatralnych, zapraszana przez najwybitniejszych polskich reżyserów i najbardziej znane teatry. Ma w dorobku ponad sto różnych realizacji w kraju i za granicą. Pracowała m.in. z takimi reżyserami, jak Henryk Baranowski, Kazimierz Braun, Adam Hanuszkiewicz, Jerzy Jarocki, Maciej Prus, Marek Weiss-Grzesiński i Krzysztof Zaleski, projektując scenografię do bardzo różnorodnego repertuaru: od Szekspira aż po Geneta i Różewicza.

 

Spotkanie odbędzie się 28 listopada 2017 roku w Domu Kultury „Śródmieście” ul. Jana Kilińskiego 13 - III piętro - wstęp wolny

 

 

 

8 grudnia 2017 roku Kabaret Lumbago działający w Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku przedstawi premierę spektaklu Sztuka uniku na podstawie komedii A. Fredry Co tu kłopotu. Jest to historia o młodym, bogatym kawalerze Albinie Albińskim, który pewnego dnia otrzymuje testament swojego bardzo bogatego dalekiego kuzyna. Ten zapisuje Albinowi spory spadek, jednak stawia warunek spełnienia ostatniej woli. Otóż nieboszczyk daje Albinowi dobę na znalezienie żony. Kandydatek do zamążpójścia mnóstwo. Co może pójść nie tak? Niektórym jest to spełnienie marzeń; dla Albina – największy koszmar!

Zabawne dialogi, fredrowski lekko frywolny humor, żarty sytuacyjne i galeria ciekawych postaci – to najnowsza produkcja kabaretu Lumbago.

Kabaret tworzą:

Gotfryd Grubowski, Jacek Grygorowicz, Lesław Kwaśnik, Barbara Zgiet

Oprawa muzyczna: Gotfryd Grubowski

Opiekun zespołu: Piotr Szekowski

Premiera odbędzie się 8 grudnia 2017 roku w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku - Spodki, ul. Świętego Rocha 14 o godzinie 18:00

Zapraszamy do odbioru bezpłatnych zaproszeń od 6 listopada 2017 roku w sekretariacie Domu Kultury Śródmieście ul. Jana Kilińskiego 13 - II piętro

 

 

 

Przełącznik kontrastu