Dom Kultury "Śródmieście"

Powstaliśmy 25 lat temu, ale nasza historia jest o wiele dłuższa, bowiem zaczęła się w 1958 roku. Pod naszym adresem mieścił się Spółdzielczy Dom Kultury, który przez ponad 30 lat prowadził działania kulturalne na rzecz mieszkańców naszego miasta. Na początku lat 90-tych udało się przekonać Radę Miejską do powołania Domu Kultury „Śródmieście”. Historia budynku sięga końca XIX wieku. Pierwsi lokatorzy to adwokaci, kupcy, lekarze; istniała tu także kawiarnia. W kamienicy mieściło się wiele drobnych zakładów usługowych, sklepów, przedszkole. Minęło ponad 100 lat, a w budynku nadal tętni życie kulturalne i edukacyjne. Zapraszamy do naszej siedziby – wyjątkowego miejsca z ciekawą historią. Jesteśmy w centrum Białegostoku. Przez nasze południowe okna mamy unikalny, niespotykany w innych miejscach, widok na dziedziniec Pałacu Branickich. Już trzecie pokolenie białostoczan przychodzi na Kilińskiego 13 na różnego rodzaju zajęcia i wydarzenia kulturalne. Zachęcamy do odwiedzenia nas i skorzystania z naszej oferty kulturalnej.

Dom Kultury "Śródmieście", utworzony Uchwałą Rady Miejskiej w Białymstoku z dn. 4 lutego 1991 r., jest samorządową instytucją kultury. DK "Śródmieście" jest ośrodkiem edukacji artystycznej i realizuje zadania z zakresu wychowania, edukacji kulturalnej, upowszechniania kultury wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

Dyrektor i pracownicy Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku serdecznie zapraszają

na

KONCERT BOŻONARODZENIOWY

 

 Anioł to sprawił

w Śródmieściu

Objawił…

 

w  wykonaniu uczniów ognisk edukacyjnych oraz zespołów artystycznych pracujących w Domu Kultury „Śródmieście”

 

  * Ognisko Muzyczne: Natalia Wojtecka z klasy fortepianu, instruktor Grażyna Langowska-Babula

                          Michał Łukaszuk z klasy gitary klasycznej, instruktor Mirosław Babula

                          Igor Smołko z klasy akordeonu, instruktor Robert Jurco

                          Weronika Mantur z klasy fortepianu, instruktor Zofia Otoka

* Ognisko Baletowe: IV grupa baletowa, instruktor Oksana Prus

* Ognisko Plastyczne, instruktor Katarzyna Magdziak

* Dziecięca Grupa Wokalna „Miniatura”, instruktor Agnieszka Panas

* Zespół Tańca Nowoczesnego „Flesz”, instruktor Eliza Lenczewska

* Zespół Muzyki Dawnej „Ars Decorum”, instruktor Joanna Mytnik

* Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis”, instruktor Helena Szuhalska

* Grupa Teatralna „Rupaki”, instruktor Eliza Mieleszkiewicz

Zespół Muzyki Dawnej „Ars Decorum” powstał w kwietniu 2015 roku. Jest to zespół wokalno-instrumentalny specjalizujący się w wykonywaniu utworów z epoki renesansu i baroku. W czerwcu 2016 r. Zespół wziął udział w Dziecięco-Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym „Debiuty” w Łapach zdobywając w kategorii zespołów pierwsze miejsce – Diamentowy Debiut. Do instrumentarium zespołu należą: flety proste, cornamuse, gitarolutnia, wiolonczela i instrumenty perkusyjne.

Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis”

Zespół powstał w 1998 roku w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku.  W repertuarze zespołu znajdują się tańce i pieśni z epoki renesansu i baroku: starofrancuskie, włoskie, angielskie i polskie. Członkami zespołu są dzieci i młodzież białostockich szkół, koncertujący w kostiumach wykonanych na wzór oryginalnych renesansowych i barokowych strojów dworskich.

Zespół jest wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, w czasie którego zdobywał Brązowe, Srebrne i Złote Harfy Eola oraz najwyższą nagrodę festiwalu GRAND PRIX. Tancerze z zespołu „Capella Antiqua Bialostociensis” byli zapraszani przez Balet Dworski „Cracovia Danza” do udziału w spektaklach: pantomimicznym pt. „Balet o kawie” oraz tanecznym pt. „Balet Dworski Mozarta”.

 

16 grudnia 2016 r. godz. 17:00

Dom Kultury „Śródmieście”

ul. Jana Kilińskiego 13

sala koncertowa, III p.

 

WSTĘP WOLNY

fot. W. Gromko

fot. W. Gromko

Przełącznik kontrastu