Dom Kultury "Śródmieście"

Powstaliśmy 25 lat temu, ale nasza historia jest o wiele dłuższa, bowiem zaczęła się w 1958 roku. Pod naszym adresem mieścił się Spółdzielczy Dom Kultury, który przez ponad 30 lat prowadził działania kulturalne na rzecz mieszkańców naszego miasta. Na początku lat 90-tych udało się przekonać Radę Miejską do powołania Domu Kultury „Śródmieście”. Historia budynku sięga końca XIX wieku. Pierwsi lokatorzy to adwokaci, kupcy, lekarze; istniała tu także kawiarnia. W kamienicy mieściło się wiele drobnych zakładów usługowych, sklepów, przedszkole. Minęło ponad 100 lat, a w budynku nadal tętni życie kulturalne i edukacyjne. Zapraszamy do naszej siedziby – wyjątkowego miejsca z ciekawą historią. Jesteśmy w centrum Białegostoku. Przez nasze południowe okna mamy unikalny, niespotykany w innych miejscach, widok na dziedziniec Pałacu Branickich. Już trzecie pokolenie białostoczan przychodzi na Kilińskiego 13 na różnego rodzaju zajęcia i wydarzenia kulturalne. Zachęcamy do odwiedzenia nas i skorzystania z naszej oferty kulturalnej.

Dom Kultury "Śródmieście", utworzony Uchwałą Rady Miejskiej w Białymstoku z dn. 4 lutego 1991 r., jest samorządową instytucją kultury. DK "Śródmieście" jest ośrodkiem edukacji artystycznej i realizuje zadania z zakresu wychowania, edukacji kulturalnej, upowszechniania kultury wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

Dyrektor Domu Kultury "Śródmieście" w Białymstoku oraz autor Paweł Tadejko

zapraszają na wernisaż wystawy pt.

"o-koło-podlaskie wyprawy"

 

28 lutego 2017, godz. 18.00, sala wystawowa II p.

 

Miejski Salon Artystyczny

ul. Jana Kilińskiego 13

wstęp wolny

 

 

 

 

Dr inż. Paweł Tadejko

Z zawodu – informatyk, z pasji - fotograf. Jak sam mówi "uśpiona przez wiele lat. Wcześniej czy później musiała o sobie dać znać". Podlasie to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Po kilku latach przygody z fotografią zgadzam się z opinią mistrza Wiktora Wołkowa, że Podlasie jest na tyle interesujące i ciekawe, że dostarcza tysiące tematów do zdjęć. To właśnie dlatego jego pasją jest fotografia Podlasia.

Dr inż. Paweł Tadejko, autor zdjęć prezentowanych na wernisażu, jest pracownikiem Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Piękne ujęcia, które możemy oglądać na jego zdjęciach, to wynik pasji i talentu autora oraz jego wiedzy na temat zapisu obrazu fotograficznego metodami cyfrowymi. Paweł Tadejko jest laureatem wielu konkursów, m.in. ogólnopolskich „Człowiek Podlaski” (Urząd Marszałkowski woj. Podlaskiego 2011) oraz „Podlasie w obiektywie” (Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce 2013) – w obu otrzymał drugą nagrodę; w 2010 r. w konkursie Etnofotka zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Wydarzenie” za serię zdjęć Dzień Kupały, Załuki, Podlasie oraz nagrodę specjalną za serię zdjęć Park Krajobrazowy Doliny Narwi, Podlasie. Dr Tadejko jest także współzałożycielem Stowarzyszenia „Magia Podlasia”, którego misją jest stworzenie i rozwój silnej i rozpoznawalnej marki Podlasia, promującej walory kulturalne, turystyczne i krajobrazowe regionu.

Na swoim koncie ma wiele nagród, które są potwierdzeniem tego, że warto fotografować Podlasie, bo jest ono po prostu interesujące.  Artysta bez problemu łączy fotograficzną pasję z zawodem informatyka. Wiele jego prac było nagradzanych w konkursach i prezentowanych na wystawach.

Pokaźna liczba jego zdjęć autorów Magii Podlasia trafiła na wystawę i do albumu: Kolory Prawosławia – Polska, pokazywanego w wielu miejscach na świecie, m.in. w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 

Przełącznik kontrastu