Dom Kultury "Śródmieście"

Powstaliśmy 25 lat temu, ale nasza historia jest o wiele dłuższa, bowiem zaczęła się w 1958 roku. Pod naszym adresem mieścił się Spółdzielczy Dom Kultury, który przez ponad 30 lat prowadził działania kulturalne na rzecz mieszkańców naszego miasta. Na początku lat 90-tych udało się przekonać Radę Miejską do powołania Domu Kultury „Śródmieście”. Historia budynku sięga końca XIX wieku. Pierwsi lokatorzy to adwokaci, kupcy, lekarze; istniała tu także kawiarnia. W kamienicy mieściło się wiele drobnych zakładów usługowych, sklepów, przedszkole. Minęło ponad 100 lat, a w budynku nadal tętni życie kulturalne i edukacyjne. Zapraszamy do naszej siedziby – wyjątkowego miejsca z ciekawą historią. Jesteśmy w centrum Białegostoku. Przez nasze południowe okna mamy unikalny, niespotykany w innych miejscach, widok na dziedziniec Pałacu Branickich. Już trzecie pokolenie białostoczan przychodzi na Kilińskiego 13 na różnego rodzaju zajęcia i wydarzenia kulturalne. Zachęcamy do odwiedzenia nas i skorzystania z naszej oferty kulturalnej.

Dom Kultury "Śródmieście", utworzony Uchwałą Rady Miejskiej w Białymstoku z dn. 4 lutego 1991 r., jest samorządową instytucją kultury. DK "Śródmieście" jest ośrodkiem edukacji artystycznej i realizuje zadania z zakresu wychowania, edukacji kulturalnej, upowszechniania kultury wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

Dom Kultury Śródmieście w Białymstoku zaprasza na obchody Święta Ulicy Jana Kilińskiego

28 maja 2017 r.

godz. 11.oo - 16.oo

Ulica Jana Kilińskiego w Białymstoku jest jedną z najstarszych i chyba najbardziej urokliwych uliczek w naszym mieście. Znajduje się w samym centrum miasta, a dookoła niej rozciąga się wspaniały widok na park z Pałacem Branickich, Katedrę Białostocką, na stare kamieniczki w Rynku Kościuszki, a wokoło mnóstwo kafejek i restauracji.

Od zawsze uliczka ta skupiała życie kulturalne mieszkańców i cieszyła się dużym prestiżem. Po wojnie na niedługiej przecież ulicy skupiło się kilka znaczących instytucji kulturalnych Białegostoku: Wojewódzki Dom Kultury, Muzeum Regionalne, Teatr Lalek, Miejska i Wojewódzka Biblioteka, Redakcja „Gazety Białostockiej”, Szkoła Malarstwa i Rzemiosł Artystycznych, zaraz potem Państwowa Średnia Szkoła Muzyczna oraz Spółdzielczy Dom Kultury. Na podwalinach dawnych instytucji, na przestrzeni lat powstawały nowe, kontynuujące dawne tradycje.

Święto Ulicy Jana Kilińskiego, jako festyn rodzinny, miało premierę w 2011 roku. Od 2012 głównym organizatorem tej już corocznej imprezy jest Dom Kultury Śródmieście, a współorganizatorami są: Kancelaria Prezydenta Miasta Białegostoku, miejskie i marszałkowskie instytucje kultury mające siedziby przy tej ulicy, tj.  Muzeum Wojska, Galeria im. Sleńdzińskich, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego, jak również przy udziale restauracji i kafejek znajdujących się na ulicy Kilińskiego.

W tym roku również zapraszamy wszystkich białostoczan na ulicę Kilińskiego do wspólnych działań, zabaw, gier, konkursów, na koncerty i wystawy. Będzie mnóstwo atrakcji i na pewno każdy znajdzie coś miłego i ciekawego  dla siebie. Motywem przewodnim tegorocznego święta będą Lata 20-30 XX wieku.

 

Serdecznie zapraszamy na ulicę Jana Kilińskiego i Skwer Armii Krajowej przed Pałacykiem Ślubów, 28 maja 2017 r. w godzinach 11.oo-16.oo.

PATRONAT MEDIALNY


 

 

 

Przełącznik kontrastu