Zespół Fletów Prostych "CANTIO POLONICA" powstał w 1986 roku. Zespół wykonuje muzykę dawną, świecką i religijną od renesansu do późnego baroku, jak również muzykę współczesnych kompozytorów inspirowaną muzyką dawną. Na instrumentarium zespołu składa się kwintet fletów prostych i cornamus; są to repliki renesansowych instrumentów. 
Członkowie zespołu występują w pięknych stylizowanych strojach renesansowych i barokowych. Zespół dużo koncertuje w Białymstoku, regionie i innych miastach Polski, m.in.: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Zamek w Malborku, Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Ratusz w Tarnowie, Zamek w Pułtusku; występował również za granicą: Rosja, Litwa, Łotwa, Niemcy, Czechy. Nagrał koncerty w Telewizji Białystok (TVP 3).
Członkowie zespołu uczestniczyli w Ogólnopolskich Warsztatach Muzyki Dawnej w Bierzwniku, Kaliszu oraz w Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza" w Krakowie.
Zespół jest laureatem I miejsca Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej w Żywcu  (2000). Wielokrotnie uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu, gdzie otrzymał Brązową Harfę Eola (2004, 2007, 2012,2014,2017), Srebrną Harfę Eola (2001,2016), Złotą Harfę Eola i Nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty (2005). Na IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Średniowiecznej w Malborku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006).

W 2005 r. zespół nagrał płytę pt."Muzyka i tańce dworów europejskich XVI i XVII w."

Instruktor prowadzący zespół - Bożena Kraśko.

 

XXXIX Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „SCHOLA CANTORUM” w Kaliszu

Przesłuchania konkursowe w szkole muzycznej

Fot. E. Oniszczuk

Występ zespołu na koncercie galowym w Teatrze Dramatycznym im. W. Bogusławskiego

Fot. E. Oniszczuk

 Fot. E. Oniszczuk

**********************************************************************************************************

2016 r.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2015 r.

 

VI Monieckie Międzynarodowe Wieczory Muzyczne u Św. Alberta

Koncert Zespołu Fletów Prostych "Cantio Polonica"

19 września 2015 r.

godz. 19.oo

 

XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

im. Ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie

Koncert Zespołu Fletów Prostych "Cantio Polonica"

20 września 2015 r.

godz. 19.oo

 

 

Przełącznik kontrastu