Instruktor prowadzący – Bożena Kraśko

Zespół Fletów Prostych „CANTIO POLONICA” powstał w 1986 roku. Zespół wykonuje muzykę dawną, świecką i religijną od renesansu do późnego baroku, jak również muzykę współczesnych kompozytorów inspirowaną muzyką dawną. Na instrumentarium zespołu składa się kwintet fletów prostych i cornamus; są to repliki renesansowych instrumentów.

Członkowie zespołu występują w pięknych stylizowanych strojach renesansowych i barokowych. Zespół dużo koncertuje w Białymstoku, regionie i innych miastach Polski, m.in.: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Zamek w Malborku, Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Ratusz w Tarnowie, Zamek w Pułtusku; występował również za granicą: Rosja, Litwa, Łotwa, Niemcy, Czechy. Nagrał koncerty w Telewizji Białystok (TVP 3).

Członkowie zespołu uczestniczyli w Ogólnopolskich Warsztatach Muzyki Dawnej w Bierzwniku, Kaliszu oraz w Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” w Krakowie.

Zespół jest laureatem I miejsca Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej w Żywcu (2000). Wielokrotnie uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, gdzie otrzymał Brązową Harfę Eola (2004, 2007, 2012,2014,2017), Srebrną Harfę Eola (2001,2016), Złotą Harfę Eola i Nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty (2005). Na IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Średniowiecznej w Malborku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006).

W 2005 r. zespół nagrał płytę pt.”Muzyka i tańce dworów europejskich XVI i XVII w.”