Serdecznie zapraszamy na koncert jubileuszowy Zespołu Muzyki Dawnej „Ars Decorum”.
Koncert odbędzie się 5 kwietnia o godz. 17:00 na Auli im. Janusza Korczaka Wydziału Nauk o Edukacji UwB (ul. Świerkowa 20).
BRAK WEJŚCIÓWEK
ewentualne wejściówki mogą być dostępne po potwierdzeniu dotychczas rozdysponowanych tzn. 4 kwietnia 2025.
Liczba miejsc jest ograniczona, a na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w sekretariacie DK „Śródmieście” od 24 marca!
W programie usłyszymy utwory między innymi Juana del Enciny, Johna Dowlanda, Johna Benneta, Johna Playforda, Cypriana Bazylika, a także współczesnych twórców inspirujących się muzyką dawną. Na scenie pojawią się także zaproszeni goście!
Aktualny skład Zespołu:
- Weronika Federwisch – flety proste (sopranino, alt, tenor), fagot, cornamuse sopranowa, rauschpfeife
- Kinga Komaszyło – śpiew, harfa irlandzka, instrumenty perkusyjne
- Hanna Maczyńska – flety proste (sopran, alt, tenor), cornamuse subbasowa, instrumenty perkusyjne
- Gabriela Szczepańska – flety proste (sopran, alt, tenor, bas), cornamuse basowa
- Inka Szumińska – śpiew, harfa liryczna, instrumenty perkusyjne, flety proste (sopran, bas)
- Magdalena Szymanowska – śpiew, gitarolutnia
- Weronika Warsicka – flety proste (sopranino, sopran, alt), skrzypce
- Judyta Żłobikowska – śpiew, instrumenty perkusyjne
- Kierownik artystyczny: Joanna Mytnik-Daniluk

ZMD Ars Decorum w sali galerii sleńdzińskich
Zespół Muzyki Dawnej „Ars Decorum” powstał w kwietniu 2015 roku z inicjatywy instruktorki, Joanny Mytnik-Daniluk. Jest to młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny specjalizujący się w wykonywaniu utworów z epoki renesansu i wczesnego baroku. W skład instrumentarium zespołu wchodzą między innymi: flety proste, cornamuse, gitarolutnia, harfa irlandzka i liryczna oraz instrumenty perkusyjne. Muzycy występują w stylizowanych na dawny ubiór strojach.
Od początku istnienia, Zespół koncertuje po całej Polsce. W sierpniu 2017 roku Zespół występował podczas Jarmarku Jarosławskiego. Od 2017 roku Zespół uczestniczy w cyklicznym Festiwalu „Barokowe Ogrody Sztuki” w Białymstoku. Do najważniejszych osiągnięć Zespołu należą:
- Diamentowy Debiut (pierwsze miejsce) w kategorii zespołów na Dziecięco-Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym „Debiuty” w Łapach (2016),
- Brązowe Harfy Eola w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” (2017, 2021, 2024),
- Srebrna Harfa Eola w kategorii zespołów instrumentalnych na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” (2024),
- Złota Harfa Eola i Nagroda Starosty Kaliskiego na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” (2022).
Joanna Mytnik-Daniluk – kulturoznawca, pedagog i arteterapeuta. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o kulturze i religii. Od 2005 roku Artystka Chóru Akademickiego Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2012 roku Instruktor zespołów muzyki dawnej, instruktor gry na fortepianie i fletach prostych w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku. Od 2017 roku Wykładowca na Uniwersytecie w Białymstoku, obecnie na Wydziale Studiów Kulturowych.