VII edycja Festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki!

Wydarzenie zaplanowano na 14,15 i 16 czerwca. To doskonała okazja, aby poznać bogatą kulturę i sztukę epoki baroku, posłuchać muzyki dawnej wykonywanej na żywo, wziąć udział w warsztatach plastycznych, podziwiać piękno Pałacu i Ogrodów Branickich. Wydarzenie objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Tegoroczne hasło przewodnie: „Król Słońce – fascynacje Branickiego”.

Królewskie róże w ogrodzie pałacu branickich w białymstoku - festiwal barokowe ogrody sztuki

Wydarzenie otworzy wystawa „𝑳𝑨 𝑴𝑶𝑫𝑬 𝑭𝑹𝑨𝑵𝑪̧𝑨𝑰𝑺𝑬 – 𝑷𝑶𝑹𝑻𝑹𝑬𝑻𝒀” w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku. Później w Ogrodzie Pałacu Branickich odbędzie się spektakl „Magiczne ogrody” w wykonaniu Baletu Cracovia Danza pod dyrekcją Romany Agnel. Spektakl taneczny nawiązuje do tematyki zabaw ogrodowych w stylu francuskim, inspirowanych ogrodami wersalskimi. Ubrani w stroje z epoki, tancerze przedstawiają sceny w stylu „Fêtes Galantes”, niezwykle modne w okresie baroku i rokoko w całej ówczesnej Europie. Praktykowane na wzór wersalski, w pałacu w Białymstoku, zwanym „Wersalem północy” tzw. żywe obrazy nawiązują tematyką do barokowych baletów w stylu francuskim. Zebrane w ogrodach dworskie towarzystwo zabawia się tańcząc modne wówczas menuety i gawoty. Ogrodowa zabawa zostaje przerwana prezentacją fragmentów baletu francuskiego „Daphnis et Chloé”, w którym tancerze kreują rolę pasterek i pasterzy. Zebrane w ogrodach towarzystwo dołącza się do tańców wykonywanych przez barokowych baletników. Balet Cracovia Danza, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców historycznych, specjalizujący się w tańcu barokowym. Choreografie komponowane w różnych stylach i technikach, często odtwarzane z dawnych traktatów, kunsztowne kostiumy, a także doskonała muzyka – oto charakterystyka spektakli Baletu. Balet bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w całej Polsce oraz za granicą.
Tego samego dnia w Ogrodach Pałacu Branickich rozbłysną „Królewskie róże”. Instalacja artystyczna to 20 róż liczących ponad 2 metry wysokości. Gigantyczne bajkowe róże będzie można podziwiać do końca czerwca w godz. 21:00-24:00!

Głównym punktem festiwalowego programu będzie „Koncert dla króla” w wykonaniu Zespołu Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona pod kierunkiem Krzysztofa Garstki.  W sobotę (15 czerwca) w Auli Magna rozbrzmiewać będą utwory najwybitniejszych kompozytorów epoki baroku, jak Georg Friedrich Händel czy Antonio Vivaldi.

Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona został powołany we wrześniu 2018. Repertuar zespołu obejmuje muzykę polskiego i europejskiego baroku – dzieła oratoryjno-kantatowe, opery i muzykę instrumentalną. W skład zespołu wchodzą młodzi i utalentowani instrumentaliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej, grający na instrumentach z epoki lub ich kopiach. Muzycy współpracują zarówno z najlepszymi polskimi, jak i zagranicznymi zespołami. Funkcję kierownika muzycznego zespołu pełni klawesynista – Krzysztof Garstka.

W tym dniu zaplanowano również wyjazdowy spacer edukacyjny „Fundacje Branickiego – kościół w Tykocinie” z oprowadzeniem przez historyka sztuki Annę Dąbrowską. Kultura shopping’u XVIII wieku to główny temat wykładu dra Konrada Niemiry, podczas którego dowiemy się, czy hetman Branicki chodził z żoną na zakupy!

W niedzielne południe będzie można nauczyć się tworzyć „Królewską biżuterię”. Warsztaty poprowadzi Marta Halicka w Pracowni Plastycznej Domu Kultury „Śródmieście” przy ul. Icchoka Malmeda 17. Następnie (o godz. 14:00) w Ogrodach Pałacu Branickich odbędzie się koncert zespołu Muzyki Dawnej „Ars Decorum” i Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Aniqua Bialostociensis” z Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku oraz Zespołu Tańca Historycznego „Fioretti” z Jonavy. Kolejno na uczestników festiwalu czekać będzie wykład „Król Słońce – fascynacje Branickiego” dr Anny Oleńskiej z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Festiwal zakończy znakomity koncert na 3 klawesyny – to pierwszy taki koncert w Białymstoku! Koncert pt. „Muzyczny Wersal” będący jednocześnie niezwykłym widowiskiem, zagrają mistrzynie klawesynu: 𝒑𝒓𝒐𝒇. 𝒅𝒓 𝒉𝒂𝒃. 𝑬𝒍𝒛̇𝒃𝒊𝒆𝒕𝒂 𝑺𝒕𝒆𝒇𝒂𝒏́𝒔𝒌𝒂, 𝒑𝒓𝒐𝒇. 𝒅𝒓 𝒉𝒂𝒃. 𝑳𝒊𝒍𝒊𝒂𝒏𝒏𝒂 𝑺𝒕𝒂𝒘𝒂𝒓𝒛 𝒊 𝒅𝒓 𝑨𝒏𝒏𝒂 𝑲𝒓𝒛𝒚𝒔𝒛𝒕𝒐𝒇𝒊𝒌-𝑩𝒖𝒄𝒛𝒚𝒏́𝒔𝒌𝒂.