Przed nami VIII Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki!
Czekają nas trzy dni niezwykłych wydarzeń – wernisaż, wykłady, warsztaty, koncerty z udziałem gwiazd muzyki klasycznej m.in. koncert w wykonaniu Artemandoline Baroque Ensemble oraz koncert Zespołu Muzyki Dawnej Diletto pod kierunkiem Anny Moniuszko.
Patronat honorowy na wydarzeniem objął Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Patroni medialni: TVP Kultura, Polskie Radio Białystok, magazyn „Moda w Polsce” pod redakcją redaktor naczelnej Lidii Przybylskiej
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny. Na koncerty i warsztaty obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne od 9 czerwca w siedzibie organizatora (ul. Kilińskiego 13, II piętro)!
PROGRAM:
13 czerwca (piątek) | Sztuka, taniec, muzyka
18:00 OWOCE BAROKU – TABLE BAROQUE
Wernisaż wystawy rysunku Barbary Strzymińskiej-Zdanewicz.
Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku, ul. Jana Kilińskiego 13
21:00 APETYT NA TANIEC, CZYLI BAROKOWA UCZTA SMAKU
Spektakl taneczno-muzyczny. MISS GOD i Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” z Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku. Kierownik zespołu – Helena Szuhalska, reżyseria i choreografia – Dariusz Brojek, prowadzenie – Dorota Sokołowska.
Ogród Branickich, ul. Jana Kilińskiego 1
21:30 KRÓL PRZYJECHAŁ NA KOLACJĘ…
Otwarcie instalacji artystycznej.
Ogród Branickich, ul. Jana Kilińskiego 1
14 czerwca (sobota) | Edukacja, historia, muzyka
10:00 SEKRETARZ I ADIUTANT BRANICKIEGO – MACIEJ MAURYCY STARZEŃSKI
Wyjazdowy spacer edukacyjny śladami Starzeńskich.
Oprowadzanie – Anna Dąbrowska (historyk sztuki). Zbiórka o godz. 9:45 przy studni pałacowej od ul. Legionowej (autokar bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszenia w miejscu zbiórki).
15:00 MUZYCZNE MAKARONIKI
Miniatury muzyczne i taneczne. Zespół Muzyki Dawnej „Ars Decorum” z Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku pod kierunkiem dr Joanny Mytnik-Daniluk oraz Zespołu Tańca Historycznego Akademii Sūduva „Reverence” (Litwa).
Ogród Branickich, ul. Jana Kilińskiego 1
17:00 BRANICKI OD KUCHNI – BAROKOWY SMAK HISTORII
Wykład Joanny Januszkiewicz z Muzeum Historycznego Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku, ul. J. Kilińskiego 13
20:00 HÄNDEL I JEGO MUZYCZNE SMAKI
Koncert. Zespół Muzyki Dawnej „Diletto” pod kierunkiem Anny Moniuszko. Joanna Radziszewska-Sojka – sopran, Jakub Foltak – kontratenor. Prowadzenie – Dorota Sokołowska.
*Bezpłatne wejściówki do odbioru w siedzibie DKŚ – ul. Jana Kilińskiego 13.
Aula Magna Pałacu Branickich, ul. Jana Kilińskiego 1
21:30 VIVE LA MODE! VIVE LA VIE! Asya Kozina & Dawid Mazerski & Edyta Uss-Mazewska
Pokaz stylizacji modowych i instalacja artystyczna.
Ogród Branickich, ul. Jana Kilińskiego 1
22:00 KRÓL PRZYJECHAŁ NA KOLACJĘ…
Instalacja artystyczna.
Ogród Branickich, ul. Jana Kilińskiego 1
15 czerwca (niedziela) | Edukacja, historia, muzyka, taniec
12:00 BAROKOWE JELLY ART
Bezpłatne warsztaty. Prowadzenie – Aneta Sawczenko (Pracownia Cukiernicza Flower Art).
*Liczba miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki do odbioru w siedzibie DKŚ – ul. Jana Kilińskiego 13.
Pracownia Plastyczna Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku ul. Icchoka Malmeda 17
15:00 MUZYKA PRZY STOLE
Koncert. Młodsza grupa Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” z Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku, kierownik zespołu – Helena Szuhalska.
Koncert. Katarzyna Jurčova – flet poprzeczny, Bartłomiej Domagalski – obój.
Ogród Branickich, ul. Jana Kilińskiego 1
17:00 NADWORNY KUCHARZ KRÓLA STANISŁAWA AUGUSTA – PAUL TREMO
Wykład prof. Jarosława Dumanowskiego z Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku, ul. Jana Kilińskiego 13
19:30 L’EUROPA GALANTE – Artemandoline Baroque Ensemble
Koncert. Prowadzenie – Dorota Sokołowska, Conrado Moreno. Bezpłatne wejściówki do odbioru w siedzibie DKŚ – ul. J. Kilińskiego 13.
Aula Magna Pałacu Branickich, ul. Jana Kilińskiego 1
21:00 APETYT NA TANIEC, CZYLI BAROKOWA UCZTA SMAKU
Spektakl taneczno-muzyczny. MISS GOD i Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” z Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku. Kierownik zespołu – Helena Szuhalska, reżyseria i choreografia – Dariusz Brojek, prowadzenie – Dorota Sokołowska.
Ogród Branickich, ul. Jana Kilińskiego 1
21:30 KRÓL PRZYJECHAŁ NA KOLACJĘ…
Instalacja artystyczna.
Ogród Branickich, ul. Jana Kilińskiego 1
*Instalacja będzie eksponowana do 22.06.2025!

Wydarzenie przeniesie nas w fascynujący świat baroku, epoki kontrastów i bogatego życia kulturalnego. W piątek, 13. czerwca zapraszamy na otwarcie wystawy rysunku Barbary Strzymińskiej-Zdanewicz „Owoce Baroku – Table baroque” (godz. 18:00, DK „Śródmieście” – ul. Kilińskiego 13) oraz spektakl taneczno-muzyczny „Apetyt na taniec” w wykonaniu Miss God i Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” (godz. 21:00), który odbędzie się w Ogrodach Pałacu Branickich. Miss God, czyli Joanna Zubrycka, to wokalistka, kompozytorka i producentka muzyczna, a także aktorka. Jej twórczość to świadome połączenie subtelnej elektroniki, głębokiego basu, etnicznych brzmień i wokalnych eksperymentów. Artystka, która nie boi się dźwiękowych poszukiwań, tworzy muzykę pełną głębi, zapraszającą do introspekcji. Występowała na Opener Festival, ShortWaves, Electronic Beats Festival, Festival Film Polska w Berlinie, Le Flux w Paryżu, Ambition Festival w Londynie i Szimpla Kert w Budapeszcie. Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” z DK „Śródmieście” pod kierownictwem Heleny Szuhalskiej to jedyny taki zespół w północno-wschodniej Polsce. Ich repertuar obejmuje muzykę od średniowiecza do lat 30. XX wieku prezentowaną w strojach inspirowanych epoką. W swoich spektaklach tancerze prezentują tańce dworskie z Francji, Anglii, Włoch, Hiszpanii i Polski, wzbogacone o pantomimę i elementy komedii dell’arte. Zespół jest wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu. Zdobył trzy Brązowe Harfy Eola (2001, 2008, 2009), pięć Srebrnych Harf Eola (2002, 2003, 2004, 2005, 2012) oraz trzy Złote Harfy Eola (2006, 2020, 2022). W latach 2006 i 2020 zespół dwukrotnie otrzymał GRAND PRIX Festiwalu.
W sobotę o godz. 20:00 w Auli Magna Pałacu Branickich odbędzie się koncert „Handel i jego muzyczne smaki” w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Diletto pod kierunkiem Anny Moniuszko, z udziałem Joanny Radziszewskiej-Sojki – sopran i Jakuba Foltaka – kontratenor. W niedzielę o 19:30 również w auli Pałacu Branickich będziemy mogli usłyszeć niezwykły koncert „L’Europa Galante”! Wystąpi Artemandoline Baroque Ensemble. Komplementowane przez krytyków i entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność, występy Artemandoline zawsze tworzą nowe impulsy zarówno w rozwoju postrzegania, jak i interpretacji dzieł XVII i XVIII wieku. Muzycy grają na instrumentach z epoki: barokowych mandolinach, gitarze renesansowej i barokowej, barokowej mandoli i mandolinie, renesansowej lutni, lutniach wiolinowych. Są regularnie zapraszani na festiwale muzyki dawnej w Europie i na świecie. Program „L’Europa Galante” proponuje dzieła znanych i mniej znanych kompozytorów, aby zilustrować główne style i najważniejsze formy ekspresji tego okresu. Na koncerty obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w sekretariacie DK „Śródmieście” (ul. Kilińskiego 13. II piętro).
Natomiast w sobotnie południe w Ogrodach Branickich usłyszymy Zespół Muzyki Dawnej „Ars Decorum” z Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku z udziałem Zespołu Tańca Historycznego Akademii Sūduva „Reverence” (Litwa). Zespół Muzyki Dawnej „Ars Decorum” powstał w kwietniu 2015 roku z inicjatywy instruktorki, Joanny Mytnik-Daniluk. Jest to młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny specjalizujący się w wykonywaniu utworów z epoki renesansu i wczesnego baroku. W skład instrumentarium zespołu wchodzą między innymi: flety proste, cornamuse, gitarolutnia, harfa irlandzka i liryczna oraz instrumenty perkusyjne. Muzycy występują w stylizowanych na dawny ubiór strojach. Zespół z sukcesami koncertuje po całej Polsce. W sierpniu 2017 roku Zespół występował podczas Jarmarku Jarosławskiego. Od 2017 roku Zespół uczestniczy w cyklicznym Festiwalu „Barokowe Ogrody Sztuki” w Białymstoku. Do najważniejszych osiągnięć Zespołu należą: Diamentowy Debiut (pierwsze miejsce) w kategorii zespołów na Dziecięco-Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym „Debiuty” w Łapach (2016), Brązowe Harfy Eola w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” (2017, 2021, 2024), Srebrna Harfa Eola w kategorii zespołów instrumentalnych na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” (2024), Złota Harfa Eola i Nagroda Starosty Kaliskiego na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” (2022).
Najwięcej na temat „Barokowego stołu” dowiemy się podczas wykładów, które odbędą się w DK „Śródmieście”. Wykład „Paul Tremo – nadworny kucharz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego” poprowadzi prof. Jarosław Dumanowski – historyk, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizuje się w historii jedzenia. Dyrektor Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na UMK, pomysłodawca i redaktor serii „Monumenta Poloniae Culinaria” („Polskie Zabytki Kulinarne”) wydawanej przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Popularyzator wiedzy o dawnej kuchni, organizator wydarzeń historyczno-kulinarnych. Współpracuje z restauratorami, szefami kuchni, nauczycielami gastronomii, producentami żywności i organizatorami turystyki. Współautor scenariusza, prowadzący i główny konsultant serialu dokumentalnego „Historia kuchni polskiej” emitowanego w TVP, zrealizowanego na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Stare receptury sprzed wieków zamieszcza na fanpage’u „Kuchnia staropolska” na Facebooku, ma także kanał na „Kuchnia bardzo staropolska” na YouTube. „Branicki od kuchni – barokowy smak historii” to tytuł wykładu Joanny Januszkiewicz – pedagożki, kulturoznawczyni i muzealniczki. Pasjonuje się ona historią jedzenia oraz wpływem kobiet na kształtowanie polskich tradycji kulinarnych. Prowadzi warsztaty, pokazy i spotkania popularyzujące kuchnię XVIII i XIX wieku, zachęcając do kulinarnych eksperymentów z dawnymi recepturami. W swoich działaniach udowadnia, że smak i jedzenie mogą być fascynującym narzędziem poznawania historii. Twórczyni projektu „Gotuj z historią”, w ramach którego powstają filmy łączące historyczne ciekawostki z dawnymi przepisami kulinarnymi. Projekt obecny jest zarówno na YouTube, w mediach społecznościowych, jak i na stronie gotujzhistoria.pl. Laureatka stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego (2021) oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2022). Za program edukacyjno-historyczny „Branicki od kuchni” otrzymała główną nagrodę w konkursie „Podlaski Laur Muzealny 2021”.
Artystyczno-smakowitym akcentem festiwalu będą warsztaty „Barokowe Jelly Art”, gdzie uczestnicy wykonają barokowe rzeźbienia 3D w galaretce, na przykład wazon z kwiatami w stylu barokowym lub dowolną kompozycję w stylu obrazów barokowych ze złotymi zdobieniami. Warsztaty poprowadzi Aneta Sawczenko – białostocka cukierniczka, słynna z wybitnych serników nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W 2021 roku zdobyła złoty medal i puchar na Międzynarodowych Mistrzostwach Jelly Art 3D w Tajwanie. W październiku tego samego roku ponownie triumfowała na Tajwanie, zdobywając pierwsze miejsce na Międzynarodowych Mistrzostwach Złotych Medalistów techniki jelly art 3D, co dało jej drugi złoty medal. Jej talent nie umknął uwadze mediów. W czerwcu 2021 roku wystąpiła w programie TVN „Mam Talent”, gdzie zachwyciła jury, otrzymując 3 głosy na „tak”.Co roku białostoczanie z niecierpliwością wyczekują instalacji artystycznej. Tym razem będzie to replika karety barokowej sprowadzonej z Francji pod nazwą „Król przyjechał na kolację”. Będzie można ją podziwiać wieczorami w Ogrodach Pałacu Branickich.
Na 14 czerwca zaplanowano wyjazdowy spacer edukacyjny do Strabli z przewodnikiem Anną Dąbrowską (historykiem sztuki). Tego samego dnia czeka pokaz mody „Vive la mode! Vive la vie!”, podczas którego zaprezentowane zostaną barokowo-nowoczesne stylizacje, zaprojektowane przez Edytę Uss-Mazewską, a także fryzury, które przygotuje Dawid Mazerski. Modelki zaprezentują też peruki – papierowe dzieła, które wykonała ukraińska artystka Asya Kozina. To będzie prawdziwa uczta dla zmysłów, łącząca mistrzostwo fryzjerstwa z artystyczną wizją epoki przepychu. Pokaz odbędzie się w Ogrodach Pałacu Branickich, wstęp wolny.