„Dwie kobiety, dwie pasje” – wystawa biżuterii i malarstwa


Zapraszamy 13 lipca godz. 18.00 na wernisaż wystawy pt. „Dwie kobiety, dwie pasje”. Wystawa obejmuje prace dwóch artystek – Elżbiety Klemensowicz i Katarzyny Krauze-Romejko tworzących w odrębnych, a jednak połączonych wspólną tematyką dziedzinach: biżuterii i malarstwie.
Zachęcamy do odwiedzenia Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku przy ul. Jana Kilińskiego 13.
Wystawa potrwa do 23 sierpnia 2021 roku.

Elżbieta Klemensowicz
Ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Była członkiem Chóru Politechniki Białostockiej. W 1992 r. wyjechała do Paryża, gdzie w studiowała śpiew w Konserwatorium w La Courneuve. Jej pasją stało się jednak projektowanie i tworzenie biżuterii. Pierwsze swoje prace wystawiała na Montmartrze, później na salonach sztuki współczesnej. Tworzy pod pseudonimem ELLA K. Odbiorcami jej prac są właściciele ekskluzywnych butików w Paryżu, Nowym Jorku, na Mauritiusie, w Wenecji, w Libanie. Wystawia w galeriach sztuki w Polsce, Francji, Szwecji, USA oraz bierze udział w pokazach mody, tworząc kolekcje dla wielu projektantów: Izabela Łapińska, Christophe Guillarme, Christian Lacroix, Chanel. Biżuteria artystki wkomponowuje się w tendencje 2021, nie stawiając jednak na nowoczesność. Inspirację czerpie z epoki baroku oraz stylu trybalnego. Dzieła artystki są niepowtarzalne, a każda kreacja ELLA K jest unikatem.
Katarzyna Krauze-Romejko
Białostocczanka, studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku. Po rocznym stypendium naukowym we Włoszech w Instytucie Mario Negri „Sud” w Santa Maria Imbaro obroniła pracę doktorską. Od kilkunastu lat skupia się na medycynie rodzinnej, zajmuje się głównie dziećmi. Należy do Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Dzieli czas pomiędzy pracą zawodową, życiem rodzinnym i pasjami, do których należy malarstwo, projektowanie autorskiej odzieży i dodatków, bieganie i działalność charytatywna. Malarstwo jest najważniejszą z pasji. Jej obrazy wyróżnia bogata, zjawiskowa kolorystyka. Wyraźnie daje się zauważyć miłość do Podlasia: jego krajobrazów, architektury i wielokulturowości. W obrazach znajdziemy charakterystyczną symbolikę, anioły, madonny, balony, fantastyczne miasta. W malarstwie artystki kolorowy sen spotyka się z jawą. Maluje od lat, ale dla szerszej publiczności, zadebiutowała w 2017 roku, biorąc udział w Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Ma w dorobku dwie wystawy indywidualne oraz nagrody i wyróżnienia.