„Dzień, w którym otrzymałem list…” spotkanie z Beatą Hyży-Czołpińską

Dyrektor Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku zaprasza na spotkanie z reżyserką Beatą Hyży-Czołpińską autorką filmu dokumentalnego „Dzień, w którym otrzymałem list…”. 

Wydarzenie odbędzie się 28 lutego 2023 r. o godz. 18:00 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku w ramach Miejskiego Salonu Artystycznego oraz 80. rocznicy powstania w getcie białostockim. Po projekcji rozmowa z reżyserką i historykiem Wiesławem Wróblem.

Ceniona scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych

Beata Hyży-Czołpińska ukończyła scenariopisarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. To scenarzystka i reżyser filmów dokumentalnych, jurorka festiwali filmowych, wykładowca akademicki oraz laureatka wielu nagród na festiwalach polskich i zagranicznych m.in.: Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów MELCHIORY 2017 w kategorii Inspiracja Roku, Grand Prix XVI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego 2015, Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Audycja Historyczna Roku 2016. W 2014 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za „wybitne zasługi na rzecz ukazywania najwartościowszych, często niedocenianych i nieznanych ludzi i miejsc tworzących kulturę regionu”.

Projekcja filmu i rozmowa z jego twórcami

Podczas wydarzenia w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku będzie można obejrzeć film dokumentalny Beaty Hyży-Czołpińskiej pt. „Dzień, w którym otrzymałem list…”. Po projekcji odbędzie się rozmowa publiczności z reżyserką oraz Wiesławem Wróblem – historykiem uczestniczącym w powstawaniu reportażu. Będzie to szczególna okazja, aby zgłębić historię białostockiej ludności żydowskiej podczas II Wojny Światowej.

Po 45 latach poznał historię swojej rodziny

Lusia Gurwicz urodziła się w bogatej, żydowskiej rodzinie w Białymstoku. Po 18 latach opuściła rodzinne miasto i wyjechała do Belgii, aby podjąć studia – tam zastała ją II Wojna Światowa. Lusia, razem z mężem i nowo narodzonym synkiem, uciekła przed żydowskim pogromem w góry Francji. Niestety, 2 lata później, Lusię i jej męża aresztowano, a następnie zesłano do Auschwitz, gdzie oboje zginęli w komorze gazowej. Uratował się tylko ich synek, którego Lusia ukryła u sąsiadki. Wychowywał się po wojnie u rodziny ojca, nie wiedząc, co się stało z jego rodzicami. Po 45 latach otrzymał list…

Spotkanie z historią

Wydarzenie odbędzie się 28 lutego (wtorek) o godz. 18:00 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro). Wstęp jest wolny.