Franciszek Karpiński – nadworny kompozytor Izabeli Branickiej. W tym roku obchodzimy 200. rocznicę jego śmierci. W uznaniu jego nieocenionych zasług dla polskiej kultury i literatury, odbędzie się wykład poświęcony XVIII-wiecznemu twórcy. Postać Franciszka Karpińskiego przybliży Waldemar Smaszcz – wybitny historyk literatury, krytyk, tłumacz i eseista.
Wykład Waldemara Smaszcza będzie wyjątkową okazją do zgłębienia wiedzy o życiu i twórczości Franciszka Karpińskiego, a także do poznania jego związków z regionem białostockim. Podczas pobytu na dworze Izabeli Branickiej w Białymstoku, w latach 1785–1788, poeta stworzył swoje najsłynniejsze dzieła. To właśnie w kościele farnym w Białymstoku po raz pierwszy zabrzmiały jego „Pieśni nabożne”, które następnie zostały wydane w 1792 roku w Supraślu. Karpiński to autor słynnych sielanek, takich jak „Laura i Filon”, oraz niezapomnianych pieśni religijnych, w tym „Kiedy ranne wstają zorze” i „Wszystkie nasze dzienne sprawy”.
Wykład odbędzie się 25 kwietnia (piątek) o godz. 18:00 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro). Wstęp wolny!
Organizacja wydarzeń związanych z Franciszkiem Karpińskim – patronem 2025 roku