Plan zajęć Ogniska Baletowego w roku szkolnym 2023-2024
Grupa WTOREK nr sali CZWARTEK nr sali
I 15:45-16:30 2 (III piętro) 15:45-16:30 2 (III piętro)
II 16:30-17:25 2 (III piętro) 16:30-17:25 2 (III piętro)
III 17:25-18:25 2 (III piętro) 17:25-18:25 2 (III piętro)
IV 18:30-19:45 2 (III piętro) 18:30-19:45 2 (III piętro)
V 19:45-21:00 2 (III piętro) 19:45-21:00 2 (III piętro)

Ognisko Baletowe realizuje zadania z zakresu edukacji tanecznej dzieci i młodzieży.

Instruktor prowadzący i Kierownik Artystyczny Ogniska Baletowego: Oksana Prus
e-mail: oksanaprus27@gmail.com
Ognisko Baletowe Domu Kultury „Śródmieście” powstało w 1992 r. i realizuje zadania z zakresu edukacji tanecznej dzieci i młodzieży. Dzieci, zaczynając od rytmiki i techniki tanecznej, poznają elementy tańca klasycznego, charakterystycznego, teatralizacji i wokalu. Do Ogniska Baletowego co roku uczęszcza około 80 dzieci w wieku 5-15 lat. Instruktorem, choreografem i kierownikiem artystycznym od 2016 r. jest Oksana Prus, instruktorem wokalu od 2019 r. jest Justyna Wieruszewska-Biniek.

Uczestniczki Ogniska Baletowego w ciągu ostatnich 6 lat uczestniczyły w 50 koncertach, pokazach, turniejach, warsztatach i imprezach tanecznych, gdzie zdobyły następujące nagrody:

  • XIX Ogólnopolski Turniej Tańca Współczesnego im. Renaty Dudaryk-Randzio 2017 r. w Grajewie – 2 miejsce;
  • Otwarte warsztaty z tańca klasycznego 2017 r. (lekcja pokazowa z tańca klasycznego Ogniska Baletowego DK Śródmieście w Białymstoku) w Grodnie Białoruś – Otwarty Dzień Metodyczny Choreografii (Państwowe Gimnazjum Nr 7 m. Grodno);
  • VII Otwarty Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego Białystok 2017 – 2 Złote Puchary za 1 miejsce i Srebrny Puchar za 2 miejsce w kategorii Taniec klasyczny;
  • II Ogólnopolski Festiwal Zespołów Artystycznych Awangarda w Sierakowicach 2019 – Srebrny Puchar za 2 miejsce i Brązowy Puchar za 3 miejsce w kategorii Taniec klasyczny oraz Srebrny Puchar za 2 miejsce w kategorii Różne formy tańca;
  • Koncert solowy Ogniska Baletowego w Grodnie Białoruś 2018 podczas Festiwalu Radości;
  • Dyplom za udział w warsztatach edukacyjno-artystycznych „Kolory Świata” – Grodno Białoruś 2019;
  • Dyplomy Ogólnopolskich Dziecięcych Przeglądów Tanecznych „Happy Feet” 2018 i 2019 w Białymstoku;
    Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego „VI Mazovia Freestyle Cup“ 2019 w WarszawieSrebrny Puchar za 2 miejsce i Brązowy Puchar za 3 miejsce w kategoriach: Balet Open i Balet/Jazz Open;
    Międzynarodowy Festiwal-Konkurs „Talenty Europy” w Lloret de Mar Hiszpania 2021 – 2 miejsce w kategorii Choreografia w grupie wiekowej 10-12 lat;
  • Międzynarodowy Festiwal-Konkurs Online „Future stars” w Riccione Włochy 2021 – w kategorii Taniec współczesny: 1 miejsce w grupie wiekowej do 6 lat, 2 miejsce w grupie wiekowej 7-8 lat;
  • Międzynarodowy Festiwal-Konkurs „Portugal Art Carnaval” w Lizbonie Portugalia 2021 – w kategorii Taniec klasyczny: 1 miejsce w grupie wiekowej 5-6 lat i Grand Prix w grupie wiekowej mieszanej, w kategorii Taniec neo-klasyczny: 1 miejsce w grupie wiekowej 9-10 lat, 2 miejsce w grupie wiekowej 7-8 lat;
  • Międzynarodowy Festiwal-Konkurs „American Edition by Fiestalonia Milenio“ w Nowym Jorku USA 2021 – w kategorii Choreografia: 2 miejsce w grupie wiekowej do 9 lat; 2 miejsce w grupie wiekowej 13-15 lat, 2 miejsce w grupie wiekowej mieszanej;
  • Międzynarodowy Młodzieżowy Festiwal Sztuki „Marine Fantazy” w Kitenie Bułgaria 2021 – 1 miejsce w kategorii Choreografia (Taniec klasyczny);
  • Międzynarodowy Festiwal-Konkurs „Sopravista Olympic Art Games“ w Riccione Włochy 2021 – w kategorii Modern dance: 1 miejsce w grupie wiekowej mieszanej, 1 miejsce w grupie wiekowej 7-8 lat, 2 miejsce w grupie wiekowej 9-10 lat, w kategorii Classic ballet – 1 miejsce w grupie wiekowej mieszanej.
  • Międzynarodowy Wielogatunkowy Festiwal-Konkurs online „I stand with Ukraine! NO WAR!” w Kijowie Ukraina 2022 – 1 miejsce w kategorii Choreography Mixed Age.
  • XX Międzynarodowy Festiwal-Konkurs Folkloru, Tańca i Muzyki im. Aleksandra Macedońskiego w Ochrydzie w Macedonii Północnej 2022 – 1 miejsce, Złoty Medal i Złoty Certyfikat w kategorii Balet.
  • Międzynarodowy Festiwal-Konkurs „World Art Games” w Lloret de Mar Hiszpania 2022 – 2 miejsce w kategorii Choreografia w grupie wiekowej do 10 lat; 2 miejsce w kategorii Choreografia w grupie wiekowej 10-12 lat; 2 miejsce w kategorii Choreografia w grupie wiekowej mieszanej;
  • XV Ogólnopolski Festiwal Tańca Nowoczesnego „City of Dance” w Białymstoku Jubileuszowa Edycja – 1 miejsce i Złoty Puchar w kategorii „Klasyka” w grupie wiekowej: do 9, 9-12, 12-15 lat; 3 miejsce i Brązowy Puchar w kategorii „Modern Jazz” kategoria wiekowa 15+ lat; 1 miejsce i Złoty puchar w kategorii „Klasyka” w grupie wiekowej: do 9, 9-12, 12-15 lat; 3 miejsce i Brązowy puchar w kategorii „Disko” w grupie wiekowej 12-15 lat; 1 miejsce i Złoty puchar w kategorii „Disko” w grupie wiekowej 9-12 lat; 2 miejsce i Srebrny puchar w kategorii „Inna forma tańca” grupa wiekowa 9-12 lat; 2 miejsce i Srebrny puchar w kategorii „Inna forma tańca” grupa wiekowa do 9 lat.
  • Międzynarodowy Festiwal-Konkurs online Under The Brazilian Sun Rio de Janejro Brazylia – 1 miejsce w kategorii „Classic Dance Mixed Senior” grupa 4 i 5 Ogniska Baletowego, choreografia „Tajemniczy Las”. Solo Aneta Czarnecka.
  • Happy Feet – Dziecięcy Przegląd Tańca na Auli Widowiskowej Uniwersytetu w Białymstoku. Puchar, medale i wyróżnienie jurorów otrzymała: grupa 1 Ogniska Baletowego „Za radość z tańca i pomysłowe kostiumy”, układ „Obudzenie motyli”, solo Wiktoria Naumowicz z grupy 5; grupa 2 Ogniska Baletowego „Za porwanie widowni do świata bajki” w układzie tanecznym „Elza w Krainie Kwiatów”, solo Maja Magdalena Matulewicz z grupy 3; grupa 3 Ogniska Baletowego „Za wspaniałe partnerowanie i radosny występ” w choreografii „Polka w stylu country”, solo Wiktoria Suchowierska.
  • Konkurs talentów MilArt Festival 2023 – 3 miejsce w kategorii: 14-19 lat; grupa 4 i 5, solo Aneta Czarnecka w choreografii „Tajemniczy Las” do muz. F. Chopina.
  • 37. Międzynarodowy Festiwal – Konkurs Folkloru, Tańca i Muzyki „Prague Stars” – 1 miejsce w kategorii Taniec klasyczny (grupa wiekowa mieszana 13-18 lat) – 2 dyplomy za 2 choreografie konkursowe; 1 miejsce w kategorii Taniec dziecięcy (grupa wiekowa 9-12 lat) – 2 dyplomy za 2 choreografie konkursowe

Ognisko Baletowe uczestniczy w akcjach charytatywnych i imprezach miejskich w Białymstoku, m.in.: Stadion Miejski, Święto Ulicy Jana Kilińskiego, Kino Forum, Kawiarnia Fama, Szkoła Podstawowa Nr 4 (turnieje gimnastyki artystycznej), Tradycyjne Międzynarodowe Dni Tańca przy Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki.

W sierpniu 2021 r. uczennice Ogniska wzięły udział w programie telewizyjnym „Dzień dobry z TVN“, w grudniu 2021 r. wystąpiły z solowym Baletowym Spektaklem Mikołajkowym w Domu Kultury w Łapach.

29 kwietnia 2022 r. odbył się jubileuszowy koncert z okazji 30 lat Ogniska Baletowego Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku. W czerwcu 2022 Ognisko Baletowy wystąpiło podczas Dni Supraśla. 17 listopada 2022 r. dziewczęta wystąpiły w Domu Kultury „Zachęta” Białymstoku podczas Dnia Seniora. Tego samego roku w grudniu wystąpiły w Baletowym Spektaklu Mikołajkowym w Domu Kultury w Łapach.

Osiągnięcia indywidualne:

  • Aniela Lubicz-Łapińska – stypendystka Marszałka woj. podlaskiego na rok 2021 dla uczniów uzdolnionych artystycznie,
  • Aneta Czarnecka, Oliwia Mogilewska i Amelia Jelska – stypendystki Prezydenta Miasta Białegostoku w dziedzinie twórczości artystycznej na rok szkolny 2021/2022,
  • Aleksandra Bobrowska – stypendystka gm. Juchnowiec Kościelny za osiągnięcia artystyczne na rok szkolny 2021/2022,
  • Karolina Frąc, Wiktoria Naumowicz i Paulina Olchowik – stypendystki Marszałka woj. podlaskiego na rok 2022 dla uczniów uzdolnionych artystycznie.

Stypendystki Prezydenta Miasta Białegostoku w dziedzinie twórczości artystycznej na rok szkolny 2022/2023:

  • Aneta Czarnecka, Nika Fiedorczuk, Amelia Jelska, Hanna Kondratowicz, Aniela Marianna Lubicz-Łapińska, Agnieszka Mirończuk, Oliwia Mogilewska, Kinga Zawistowska, Magdalena Zduniak, Ida Grycel, Zofia Gudalewska, Gabriela Kochanowska, Anna Kopczyńska, Angelina Wilczewska, Anna Maria Zajkowska

 

  • Katarzyna Makulska, Zuzanna i Emilia Maksymowicz – stypendystki gm. Supraśl za osiągnięcia artystyczne na rok szkolny 2022/2023
  • Paulina Olchowik – stypendystka gm. Wasilków za osiągnięcia artystyczne na rok szkolny 2022/2023
  • Aneta Czarnecka, Oliwia Mogilewska, Amelia Jelska, Nika Fiedorczuk, Magdalena Zduniak, Hanna Nienałtowska i Maja Magdalena Matulewicz – stypendystki Marszałka woj. podlaskiego na rok 2023 dla uczniów uzdolnionych artystycznie.

Nasze występy