Skrzaty na warsztacie – wernisaż Ogniska Plastyczno-Komputerowego

Ognisko Plastyczne działa w Domu Kultury „Śródmieście ” już od ponad dwudziestu lat. Uwrażliwia dzieci i młodzież na szeroko rozumiane sztuki wizualne. Edukacja trwa już od szóstego roku życia.

Podczas zajęć w pracowni plastycznej uczniowie poznają szereg technik plastycznych: malarstwo, rysunek, rzeźbę i inne formy przestrzenne, grafikę, rękodzieło, sztukę eksperymentu i upcykling. Instruktorem jest Katarzyna Magdziak.

Od września 2017 roku zajęcia mają nową formułę. Poza pracownią plastyczną powstała pracownia projektowania graficznego. W związku z tym zajęcia zyskały nową nazwę Ognisko Plastyczno-Komputerowe.

W pracowni projektowania uczestnicy zgłębiają tajniki grafiki komputerowej. Uczą się poruszać i tworzyć w środowisku programów graficznych. Instruktorem jest Oktawiusz Stępień.

Na koniec każdego roku Ognisko ma zaszczyt pochwalić się efektami swojej pracy szerszemu gronu odbiorców. Wystawa, bo o niej mowa, organizowana w czerwcu, ma znamiona pracy dyplomowej. Uczniowie mają odpowiedzialne zadanie wykonać pracę wg nadanego tematu i techniki. Jest to sprawdzian umiejętności, cierpliwości i wytrwałości. Często młodzi artyści pracują wiele miesięcy, co jest nie lada wyzwaniem.

***

„Skrzaty na warsztacie” jest wystawą konfrontującą ze sobą zarówno podobieństwa jak i różnice w metodzie pracy między plastykiem i grafikiem komputerowym.

Uczniowie pracowni plastycznej wykonali prace w trzech eksperymentalnych technikach graficznych:
-Najmłodsi do stworzenia swoich prac wykorzystali kredki woskowe oraz własnoręcznie wykonane szablony.
-Nieco starsi wykonali matryce z kartonu, z których potem mogli samodzielnie wydrukować własne odbitki.
-Najstarsi odwołali się do tradycyjnej techniki linorytu, w której przy pomocy dłuta wycina się drobne rowki w linoleum, po czym również następuje drukowanie.

Uczniowie pracowni projektowania graficznego przygotowali kompilacje graficzne.

Punktem wyjścia do zadanego Uczniom tematu były wrocławskie krasnale. Artyści musieli indywidualnie zinterpretować lub zaprojektować własną wersję małego skrzata.

Na wystawie zaprezentujemy ponad 80 indywidualnych prac.

***

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 12 czerwca 2018 r. w sali baletowej Domu Kultury „Śródmieście”, ul. Kilińskiego 13, III piętro, godz. 18:00

Później prace będzie można zobaczyć na korytarzach naszej siedziby do końca przerwy wakacyjnej.