Święto Ulicy Jana Kilińskiego

plakat święto ilicy jana kilińskiego w dkś

Dom Kultury Śródmieście w Białymstoku zaprasza na obchody Święta Ulicy Jana Kilińskiego

28 maja 2017 r.

godz. 11.oo – 16.oo

Ulica Jana Kilińskiego w Białymstoku jest jedną z najstarszych i chyba najbardziej urokliwych uliczek w naszym mieście. Znajduje się w samym centrum miasta, a dookoła niej rozciąga się wspaniały widok na park z Pałacem Branickich, Katedrę Białostocką, na stare kamieniczki w Rynku Kościuszki, a wokoło mnóstwo kafejek i restauracji.

Od zawsze uliczka ta skupiała życie kulturalne mieszkańców i cieszyła się dużym prestiżem. Po wojnie na niedługiej przecież ulicy skupiło się kilka znaczących instytucji kulturalnych Białegostoku: Wojewódzki Dom Kultury, Muzeum Regionalne, Teatr Lalek, Miejska i Wojewódzka Biblioteka, Redakcja „Gazety Białostockiej”, Szkoła Malarstwa i Rzemiosł Artystycznych, zaraz potem Państwowa Średnia Szkoła Muzyczna oraz Spółdzielczy Dom Kultury. Na podwalinach dawnych instytucji, na przestrzeni lat powstawały nowe, kontynuujące dawne tradycje.

Święto Ulicy Jana Kilińskiego, jako festyn rodzinny, miało premierę w 2011 roku. Od 2012 głównym organizatorem tej już corocznej imprezy jest Dom Kultury Śródmieście, a współorganizatorami są: Kancelaria Prezydenta Miasta Białegostoku, miejskie i marszałkowskie instytucje kultury mające siedziby przy tej ulicy, tj. Muzeum Wojska, Galeria im. Sleńdzińskich, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego, jak również przy udziale restauracji i kafejek znajdujących się na ulicy Kilińskiego.

W tym roku również zapraszamy wszystkich białostoczan na ulicę Kilińskiego do wspólnych działań, zabaw, gier, konkursów, na koncerty i wystawy. Będzie mnóstwo atrakcji i na pewno każdy znajdzie coś miłego i ciekawego dla siebie. Motywem przewodnim tegorocznego święta będą Lata 20-30 XX wieku.

Serdecznie zapraszamy na ulicę Jana Kilińskiego i Skwer Armii Krajowej przed Pałacykiem Ślubów, 28 maja 2017 r. w godzinach 11.oo-16.oo.