Warsztaty tkania na ramie

Zapraszamy do zapisów na Warsztaty tkania na ramie, które odbędą się w pierwszą sobotę wiosny!

 

W trakcie kilkugodzinnego spotkania uczestnicy stworzą własne unikalne utwory tkackie na ramie oraz poznają tajniki warsztatu współczesnego tkacza. Zajęcia obejmują również zaznajomienie się z podstawowymi splotami tkackimi, zrozumienie budowy tkaniny w działaniu zwanym „human loom”. Tkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł, a krosno nicielnicowe to tradycyjne narzędzie tkackie. Praca na krośnie to nie tylko rzemiosło, ale także sztuka wymagająca precyzji, cierpliwości i wyobraźni. Warsztaty będą wyjątkową okazją do wspólnego tworzenia na profesjonalnym sprzęcie!

Najważniejsze punkty warsztatów:

1. Wprowadzenie – mini prezentacja, co to jest tkactwo, przekazanie wiedzy o podstawowych splotach tkackich.
2. Zrozumienie budowy tkaniny w działaniu zwanym HUMAN LOOM.
3. Osnucie ramki, wybranie inspiracji, czy to z obszaru natury – pejzażu czy sztuki abstrakcyjnej. Mile widziana improwizacja; można przygotować własne inspiracje wizualne do przeniesienia na tkaninę.
4. Właściwe tkanie pod okiem instruktorki.
5. Możliwość wspólnej pracy na profesjonalnym nicielnicowym krośnie, które będzie dostępne do korzystania przez cały czas trwania warsztatu.
6. Odcięcie tkaniny, wykończenia.

Podczas warsztatów będzie można zobaczyć publikacje i książki o tkaninie.

Marta Pokojowczyk instruktorka w domu kultury śródmieście

Warsztaty poprowadzi artystka – Marta Pokojowczyk

Marta Pokojowczyk to absolwentka malarstwa na wrocławskiej ASP im. Eugeniusza Gepperta (2013) oraz historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim (2011). Tkaniną zajmuje się od 2012 roku. Na przełomie 2014/2015, w ramach transgranicznego programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców, odbyła staż w Atelier tkackim Heleny Loermans w Odemirze, w Portugalii. Tkactwo ręczne to kluczowy etap w twórczości artystki, który pozwolił jej na zgłębienie zagadnienia struktury płótna jako podobrazia malarskiego. Tworzenie na krośnie obiektów przestrzennych jest transpozycją dzieła sztuki ze strefy czystego oglądu w obszar bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. W 2017 roku założyła we Wrocławiu (obecnie w Supraślu, woj. podlaskie) Interweave Studio – Atelier badawcze, w którym przeplatają się sztuka, rzemiosło oraz nauki humanistyczne. Aktualnie podąża szlakiem tkaczy w północno-wschodniej Polsce ucząc się tradycyjnych technik takich jak sejpak i przekuwając je na język współczesnej sztuki. Uczestniczka projektów, wystaw indywidualnych i grupowych w kraju oraz za granicą, m.in. w Niemczech, Włoszech i Portugalii. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych w 2019 i 2023 r.

Warsztaty odbędą się 22 marca (sobota) w godz. 14:00 – 19:00 w Pracowni Plastycznej Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku – ul. Icchoka Malmeda 17. Cena za udział w warsztatach to 150 zł za osobę. Wszystkie materiały i narzędzia są zapewnione. Zapisy pod nr. tel.: 500 136 195.

 

plakat warsztaty tkania na ramie