Wystawa malarstwa „Oblicza przestrzeni i kontrastów” Agnieszki Cygler

Zdjęcie obrazu Agnieszki Cygler z wystawy w Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku

Cykl 12 obrazów Agnieszki Cygler można będzie obejrzeć w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku. Wernisaż wystawy „Oblicza przestrzeni i kontrastów” odbędzie się 15 listopada 2022 r. o godz. 18:00. Po wernisażu, o godz. 19:00, zapraszamy na spotkanie z autorką pn. „Emocje, a faktura obrazu”.


Agnieszka Cygler pierwsze kroki w malarstwie stawiała w Niemczech, gdzie zauważono jej naturalną zdolność do kolorystyki. Po powrocie do Polski tworzyła prace, które były odzwierciedleniem jej stanów emocjonalnych. Przez lata doskonaliła swój warsztat. Musiała dojść do perfekcji technicznej w nakładaniu struktur, ale przede wszystkim „dojrzeć” do tego, aby efektownie przekazywać emocje w swoich pracach. Dlatego prace artystki można podzielić na trzy etapy „Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość”.

Równowaga jako układ przeciwstawnych sił i wartości.

– Tematem przewodnim, który przyświecał mi podczas tworzenia niniejszej wystawy była równowaga, jako układ przeciwstawnych sił i wartości, które osiągamy, gdy jesteśmy pogodzeni z samym sobą i świadomi życia. To właśnie w kontrastach i przestrzeni odnajduję największe inspiracje, subtelne kształty, zachwycające kolory, nastroje, klimaty, które dają początek moim pracom. Emocjonalne podejście do tworzenia pokazuje stany, w których byłam, tworząc każdą z nich. Szukając ciągle nowych możliwości, próbując otworzyć się na zmiany, jakie zachodziły w moim życiu, zmieniałam struktury, metody kładzenia farb i techniki. – mówi Agnieszka Cygler.

Na wystawie w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku będzie prezentowany cykl 12 obrazów. Dzieła są odzwierciedleniem wewnętrznych emocji artystki wynikających z obserwacji ludzi i nieustannie zmieniającego się świata. Prace nie posiadają tytułów – to celowy zabieg zastosowany przez autorkę.

– Każdy z obrazów to przekaz zmian i zawarte w nich odbicie mojego wnętrza, do którego mam nadzieję, odnajdą Państwo odniesienie w swoim życiu. Dlatego też celowo nie tytułowałam żadnego z nich. Bo „sztuka ma oddziaływać na widza”, czego sobie i Państwu życzę. – tłumaczy autorka.

„Spokój wewnętrzny jest rezultatem walki, zmagań, popełnionych błędów. Wydestylowane, w pełni uświadomione ego…”
– Erich Maria Remarque, Dom marzeń

Dzięki malarstwu, poznanie własnego wnętrza staje się łatwiejsze. To profesja, w której liczy się umiejętne przekazanie uczuć za pomocą kolorów, kształtów, linii i kontrastów. Proces twórczy pomógł Agnieszce Cygler odzyskać równowagę i harmonię w życiu codziennym. Każda warstwa na obrazie symbolizuje stan emocjonalny artystki w momencie tworzenia. Prezentowany cykl obrazów skłania do autorefleksji, która umożliwia odbiorcy dotarcie do podświadomości i zrozumienie emocji tkwiących głęboko we wnętrzu każdego z nas.

Wernisaż wystawy

Wernisaż wystawy „Oblicza przestrzeni i kontrastów” Agnieszki Cygler odbędzie się 15 listopada (wtorek) o godz. 18.00 w ramach Miejskiego Salonu Artystycznego Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro). Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, wstęp jest wolny. Wystawa będzie czynna do 9 grudnia 2022 roku.