Wystawa Marty Pokojowczyk pt. „Od nawoja…”

Plakat do wystawy Marty Pokojowczyk pt. „Od nawoja…” w Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku


Zapraszamy na wernisaż wystawy prac Marty Pokojowczyk pt. „Od nawoja…”, który odbędzie się 10 maja 2022 roku o godz. 18.00 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku w ramach Miejskiego Salonu Artystycznego.

Osią wystawy są prace z cyklu „Horyzonty”, które powstały w 2021 roku. Są to ręcznie tkane pejzaże wyrażające symbiozę dwóch dziedzin sztuki, tkactwa i malarstwa. Obrazy odwołują się do zagadnienia perspektywy barwnej występującej w naturze. Głębia krajobrazu skonstruowana jest na krośnie malarską techniką laserunku – nakładania na siebie pół-transparentnych warstw kolorystycznych.

Wystawa będzie czynna w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku przy ul. Jana Kilińskiego 13 do 31 maja, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00.
Nasza przestrzeń wystawiennicza będzie również otwarta podczas Nocy Muzeów 14 maja w godz. 18.00-22.00.

_____________________________________________

Marta Pokojowczyk ukończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim (2011) oraz Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu (2013). Od 2015 roku profesjonalnie zajmuje się tkactwem ręcznym. W swojej twórczości podejmuje interdyscyplinarne działania z obszarów tkactwa ręcznego i malarstwa, które objawiają się najpełniej w tworzeniu ręcznie tkanych obrazów – pejzaży. Tworzenie na krośnie obiektów przestrzennych – Kanw 3D, jest transpozycją dzieła sztuki ze sfery czystego oglądu w obszar bezpośredniego kontaktu z widzem.

Na bazie tego zjawiska stworzyła projekt Humanizm tkanin, odwołujący się do doświadczania ręcznie tkanych obiektów przez człowieka. W 2019 roku w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, zrealizowała na Podlasiu projekt Tkactwo 3D, którego głównym filarem była nauka i implementacja tradycyjnych technik tkackich takich jak: dwuosnowowa, sejpak i perebory w projektowaniu współczesnych form tkackich. Obecnie jej Atelier znajduje się w Supraślu (woj. podlaskie). Prace Marty prezentowane były na wystawach indywidualnych i grupowych w kraju i za granicą.