Instruktor prowadzący – Bożena Kraśko

Zespół Fletów Prostych „CANTIO POLONICA” powstał w 1986r. przy Spółdzielczym Domu Kultury, w którym teraz mieści się Dom Kultury „Śródmieście”. Obecni członkowie zespołu to kolejna grupa dzieci i młodzieży zafascynowana tą muzyką. Zespół wykonuje muzykę dawną świecką i religijną od renesansu do późnego baroku, jak również muzykę współczesnych kompozytorów inspirowaną muzyką dawną. Na instrumentarium zespołu składa się kwintet fletów prostych, cornamus, instrumenty perkusyjne, są to historyczne kopie renesansowych i barokowych instrumentów. Członkowie zespołu występują w pięknych renesansowych i barokowych strojach. Zespół dużo koncertuje w mieście, regionie i kraju m.in. Pałac Branickich w Białymstoku, Pałacyk w Choroszczy, Zamek w Tykocinie, Zamek w Malborku, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Zamek w Pułtusku, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Ratusz w Tarnowie, Bazylika Jasnogórska w Częstochowie, Zamek Książąt Czartoryskich w Gołuchowie, w Katedrze Kaliskiej, Pałac Podonowskich w Bugaju k/Kalisza, Pałac Tłokinia k/Kalisza, na I Europejskich Spotkaniach z Muzyką Dawną w Chojnie, w Filharmonii Gorzowskiej podczas Festiwalu Muzyki Dawnej „Magnum Misterium” , na XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie, podczas VI Monieckich Międzynarodowych Wieczorów Muzycznych u św. Alberta, w Bazylice Katedralnej w Pelplinie, na Festiwalu „Muzyka Dawna w Barwach Puszczy Noteckiej” w Dębogórze, w Operze i Filharmonii Podlaskiej z okazji Jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski. Uczestnicząc w Ogólnopolskich Spotkaniach z Muzyką Dawną w Kamieniu Pomorskim/ lipiec 2016r./ koncertował w Międzyzdrojach, Wolinie, Jarszewie, Cerkwicy, Niechorzu, Dziwnówku, w Katedrze w Kamieniu Pomorskim. We wrześniu 2017r. zespół koncertował na Festiwalu Mikołaja z Koźla w Kędzierzynie Koźlu. Wystąpił w programie telewizyjnym „Petersburski Music Show” w TVP ABC, nagrał koncerty w Telewizji Białystok /TVP 3/, koncertował za granicą: Rosja, Litwa, Łotwa, Niemcy, Czechy. Członkowie zespołu uczestniczyli w Ogólnopolskich Warsztatach Muzyki Dawnej w Bierzwniku, Kaliszu, Gorzowie Wielkopolskim oraz w Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” w Krakowie.

Zespół jest laureatem I miejsca Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej w Żywcu (2000r.)Wielokrotnie uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, gdzie otrzymał Brązową Harfę Eola (2004, 2007, 2012, 2014,2017), Srebrną Harfę Eola ( 2001, 2016) i Nagrodę Starosty Powiatu Kaliskiego ,Złotą Harfę Eola i Nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty (2005). Na IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Średniowiecznej w Malborku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006), Brązowy Dyplom na Konkursie Mikołajów podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Dawnej w Radomiu ( 2014), Nagrodę Festiwalową na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej „Wspólne Dziedzictwo Kultury” w Malborku / 2017/

W 2005r. zespół nagrał płytę pt. „Muzyka i tańce dworów europejskich XVI i XVII w.

Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu jest absolwentka Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie – Bożena Kraśko

Od 1998r do września 2012r. zespół ”Cantio Polonica” był również częścią zespołu „ Capella Antiqua Bialostociensis”, grał tancerzom do tańca i akompaniował wokalistom. Oba zespoły koncertowały w mieście, kraju i za granicą. Na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” zdobyli wspólnie trzy Brązowe Harfy Eola (2001,2008,2009), pięć Srebrnych Harf Eola (2002,2003,2004,2005,2012), Nagrodę Wojewody Wielkopolskiego ( 2002r.), Nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty ( 2004r.), Złotą Harfę Eola i Grand Prix Festiwalu (2006r.). Dwukrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu „Bydgoskie Impresje Muzyczne” ( 2002, 2004)

Programy przygotowane wspólnie przez zespół Cantio Polonica i Capella Antiqua Bialostociensis: „Na renesansowym dworze” (1999r.), Pastorałka” wg L. Schillera (2000r.), „Trwaj chwilo” (2001r.), W dni pełne słońca”(2004r.), „Bakałarz”(2005r.), „Wiosenny spacer”(2006r.), „Na królewskim dworze” (2007r.), „U pani Branickiej” ( 2008r.), „Bajka o księżniczkach” (20012r.)

Płyty DVD nagrane wspólnie przez zespół „Cantio Polonica” i „Capella Antiqua Bialostociensis”: „Na Królewskim dworze” (2007), „U pani Branickiej” ( 2010r.), „Bajka o księżniczkach” (2012r.)

Współzałożycielem, kierownikiem artystycznym, instruktorem prowadzącym grupę instrumentalną, pomysłodawcą nazwy zespołu „Capella Antiqua Bialostociensis” była Bożena Kraśko – absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie .