Projekt artystyczny „ONA, SHE, ELLE”

„ONA, SHE, ELLE” to wyjątkowy projekt artystyczny ukazujący modę, jako ważny aspekt współczesnego życia. Modę wykorzystujemy do budowania określonego wizerunku zarówno społecznego, jak i kulturowego. Może ona być też uniwersalnym językiem komunikacji. Bez względu na przynależność kulturową czy pochodzenie może stanowić doskonały środek do samoakceptacji.

Do działania zaproszono twórców związanych z Białymstokiem od wielu lat m.in.: projektantki mody Barbarę Piekut i Edytę Uss-Mazewską, fotografa Macieja Giedrojć-Juraha, modelkę z międzynarodowym doświadczeniem Marlenę Szokę, autorki książki pt. „Barbara Hoff. Królowa kreatywności” Joannę Dobkowską-Kubacką oraz prof. Anetę Pawłowską.

Barbara Piekut fot. Wiki deVita

Barbara Piekut fot. Wiki deVita

Edyta Uss-Mazewska

Edyta Uss-Mazewska

Wystawa, pokaz mody i promocja książki w ramach Miejskiego Salonu Artystycznego

Wydarzenie rozpocznie się wernisażem wyjątkowej wystawy multimedialnej. Projekty modowe ukazane m.in. na manekinach będą stanowić jeden z kluczowych elementów ekspozycji. Prezentowane prace będą eksplorować różne aspekty mody w kontekście kobiecości. Zwieńczeniem wystawy będzie pokaz mody najnowszej kolekcji „Made by Uss SS 2024” autorstwa Edyty Uss-Mazewskiej. Projekt zakończy się spotkaniem promującym książkę pt. „Barbara Hoff. Królowa kreatywności” z Joanną Dobkowską-Kubacką i prof. Anetą Pawłowską. Publikacja zaprasza do podróży w czasie, odkrywania na nowo epoki, w której modę próbowała kształtować ideologia, choć zdecydowanie większy wpływ wywierały na nią braki i niedobory wynikające z socjalistycznej gospodarki. Barbara Hoff podjęła się wyzwania i rozpoczęła bój na wielu frontach. Zaoferowała Polakom ubrania zgodne z najnowszymi zachodnimi tendencjami, z pełną świadomością, że tworzy modę, na którą czekają miliony ludzi w PRL. Spektakularne powodzenie kolekcji Hoff to jeden z najciekawszych fenomenów społecznych lat 70. i 80. Książka ukaże się na rynku w kwietniu bieżącego roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Program:

  1. Wernisaż wystawy „ONA, SHE, ELLE”

23 kwietnia (wtorek), godz. 18:00

Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (II piętro, sala wystawowa)

Wstęp wolny

  1. Pokaz mody „Made by Uss SS 2024” Edyty Uss-Mazewskiej

27 kwietnia (sobota), godz. 19:00

Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (II piętro, sala wystawowa)

Zaproszenia do odbioru w sekretariacie DKŚ

  1. Spotkanie promocyjne książki pt. „Barbara Hoff. Królowa kreatywności”

6 maja (poniedziałek), godz. 18:00

Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (II piętro, sala wystawowa)

Wstęp wolny

 

Zapraszamy wszystkich miłośników mody, sztuki i designu do udziału w wydarzeniu „ONA, SHE, ELLE”!

 

„ONA, SHE, ELLE” plakat