Tablica informująca o udziale Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku w projekcie Unicef

Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku wspiera dzieci z Ukrainy

50 dzieci z rodzin ukraińskich i 20 z rodzin polskich uczestniczy w zajęciach edukacyjnych w Domu Kultury „Śródmieście”. Odbywają się one w ramach projektu realizowanego przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Projekt Organizacja zajęć muzycznych, wokalnych, tanecznych, plastycznych i graficznych dla dzieci, w ramach środków UNICEF na pomoc obywatelom Ukrainy w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku wpisuje się w realizację działań związanych z kryzysem ukraińskim i reagowaniem na sytuację uchodźców w Białymstoku.

Wsparcie dzieci z Ukrainy

– Wspieramy uchodźców z Ukrainy. Dzieci z rodzin ukraińskich mogą brać udział w zajęciach edukacji artystycznej prowadzonych w naszej instytucji – mówi Wojciech Bokłago, dyrektor Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku. – Celem realizowanego przez nas projektu jest integracja społeczności polskiej i ukraińskiej oraz pomoc dzieciom ukraińskim w zaadaptowaniu się w nowych warunkach. Dzięki uczestnictwu w zajęciach mogą one rozwijać swoje talenty i pasje. To również wsparcie dla rodziców, którym wolny czas przyda się np. na poszukiwanie pracy w Polsce.

Powstały nowe grupy

W ramach projektu w zajęciach uczestniczy 50 dzieci z Ukrainy i 20 dzieci z Polski, w wieku 6-18 lat. Powstały 4 nowe grupy artystyczne – 2 plastyczne i 2 grafiki komputerowej. Poza tym uczestnicy projektu biorą udział w zajęciach z edukacji muzycznej (nauka gry na instrumentach, m.in. pianino i gitara), w zajęciach wokalnych, tanecznych i Ogniska Baletowego.

W projekt zaangażowani są również instruktorzy pochodzący z Ukrainy, którzy prowadzą zajęcia plastyczne i muzyczne. Komunikację podczas zajęć w grupach mieszanych wspomagają z kolei asystenci.

Wyrazić emocje poprzez sztukę

Olha Danova z Ukrainy prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci. Jest nauczycielem, ukończyła Charkowską Państwową Akademię Projektowania i Sztuki. Tworzy swoje autorskie prace.

– Myślę, że takie projekty są w naszych czasach bardzo ważne jako wsparcie dla ukraińskich dzieci. Na naszych zajęciach dzieci poprzez sztukę wyrażają swoje emocje, zapominają o swoich życiowych sytuacjach, czują się potrzebne i ważne. Dlatego bardzo ważne jest stworzenie twórczej atmosfery dla dzieci, a także zainteresowanie ich tworzeniem własnych pomysłów. Serdeczne podziękowania dla twórców projektu, ponieważ ta pomoc jest teraz bardzo potrzebna naszym dzieciom – podkreśla instruktorka.

Projekt potrwa od października 2022 r. do czerwca 2023 r. Kwota wsparcia dla Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku wynosi ponad 600 tys. zł.