Wernisaż Wystawy prac „Poza wymiar sztuki” Wasyla Martynczuka

Grafika do wystawy prac "Poza wymiar sztuki" Wasyla Martynczuka w Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku

 

Zapraszamy na wernisaż wystawy prac Wasyla Martynczuka, który odbędzie się 22 grudnia 2020 r. o godz. 18.00

Wystawa w Domu Kultury Śródmiście” w Białymstoku przy ul Kilińskiego 13 będzie w terminie 22.12.2020 – 30.01.2021.

Wernisaż będzie można obejrzeć w formie online na naszym fb @domkulturysrodmiescie. Będzie również dostępny na naszym kanale na YouTube Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku.

Wasyl Martynczuk (1959-2020) jako twórca zajmował się malarstwem, rzeźbą oraz ceramiką. Ukończył Szkołę Artystyczną w Leningradzie – specjalizacja rzeźba w kamieniu oraz studiował na Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki na wydziale ceramiki artystycznej. Był cenionym artystą, aktywnie działał w Towarzystwie Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi.

Kochał życie, co widać w jego twórczości. Stworzył swój indywidualny styl malarski, który jest rozpoznawalny. Tworzył prace pełne miłości w pastelowej gamie kolorów, często z motywami baśni i mitów. Jego obrazy przyciągają widza, bo dają wiele możliwości własnej interpretacji.

„Dla mnie odpoczynek i praca to jedno i to samo. Piszę, rysuję, rzeźbię, chodzę, patrzę – to jest dla mnie po prostu szczęście, zabierzcie mi to wszystko – zginę. Uważam, że bez pracy człowiek przekształca się w jakieś tam zwierze.(…)

Proces twórczy jest dla mnie przede wszystkim sposobem na życie, czyli moją pracą. Bez wątpienia, w tej pracy uprawiam, zresztą jak i każdy inny artysta, pewien rodzaj artystycznej egzaltacji, wypowiedzi artystycznej. Jeżeli zadamy pytanie: Czym dla nas jest powietrze? Życiową koniecznością. Myślę, że aktywność twórcza również jest ową niezbędnością.” – Wasyl Martynczuk

 

 

Bibliografia:

http://znadniemna.pl/49334/sp-wasyl-martynczuk-o-sobie-i-swoim-zyciu-w-swiecie-sztuki/Śp. Wasyl Martyńczuk o sobie i swoim życiu w świecie sztuki – Związek Polaków na Białorusi (znadniemna.pl)

https://kresy24.pl/wp-content/uploads/2018/08/Magazyn-11_177-Small.pdf, s. 11