Wystawa „Portrety” Tomasza Brańskiego

Dyrektor Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku oraz autor zapraszają na wystawę „Portrety”.

Tomasz Brański to białostocki rysownik i miłośnik przedwojennego kina polskiego. Wiele prac, które dotychczas stworzył to portrety, komiksy, karykatury i rysunki satyryczne. Tomasz Brański jest również autorem komiksu o polskiej aktorce starego kina pt. „Nora Ney opowiada” (2023). Swoje prace prezentował na wystawach w województwie podlaskim (Białystok, Łapy, Wasilków, Supraśl, Czarna Białostocka, Choroszcz), a także w Warszawie i Piasecznie. Debiutował w 1992 roku w kultowym harcerskim czasopiśmie „Świat Młodych” i łódzkiej „Karuzeli”. Publikował również w warszawskim wydawnictwie Superpress oraz w prasie lokalnej: „Kurier Poranny”, „Kurier Podlaski” oraz „Nad Białką”. Podwójny stypendysta: Marszałka Województwa Podlaskiego (2021 r.) oraz Prezydenta Białegostoku (2021 r.) za działalność artystyczną w dziedzinie sztuki wizualne.

tomasz brański autor wystawy portrety

Rysuję właściwie całe życie – na pewno od 4 klasy szkoły podstawowej. Zainspirowała mnie gazeta harcerska „Świat młodych”, ponieważ na jej ostatniej stronie publikowane były komiksy, takie jak: „Kajko i Kokosz”, „Tytus, Romek i A’Tomek”. I od tego wszystko się zaczęło – opowiada autor.

Prace prezentowane na wystawie to portrety znanych postaci wykonanych w technice mieszanej. Będzie można zobaczyć m.in. znane osoby związane z Podlasiem oraz artystów kina międzywojennego. Portrety powstały na podstawie autentycznych zdjęć, które stanowiły dla autora inspiracje podczas tworzenia.

Wernisaż wystawy „Portrety” Tomasza Brańskiego odbędzie się 20 lutego (wtorek) o godz. 18:00 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro). Ekspozycję można oglądać od wtorku do piątku w godz. 10:00-17:00, wstęp wolny.
Wystawa będzie czynna do 14 marca 2024 roku.

mockup plakatu portrety tomasza brańskiego