„Mein shtetele” koncert zespołu Di Galitzyaner Klezmorim

koncert Mein shtetele” w wykonaniu zespołu Di Galitzyaner Klezmorim

Dyrektor Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku zaprasza na koncert „Mein shtetele”
w wykonaniu zespołu Di Galitzyaner Klezmorim, który odbędzie się 17 sierpnia 2023 r.

Celem tego wydarzenia artystycznego jest przypomnienie białostoczanom o historii Białegostoku i tragicznym losie jego mieszkańców w okresie II Wojny Światowej.

Niezwykłe trio – wirtuozi muzyki klezmerskiej

Di Galitzyaner Klezmorim to krakowski zespół nawiązujący w swojej twórczości do tradycji muzyki klezmerskiej, w której poetyckie, melancholijne melodie przeplatają się z żarliwą, ekstatyczną żywiołowością. Zespół tworzy trzech muzyków: Grzegorz Śpiewak – akordeon, Mariola Śpiewak – klarnet, Rafał Seweryniak – kontrabas. Ich wirtuozeria, dbałość o dźwięk i szczegóły w połączeniu z dużą wrażliwością muzyczną, nadają utworom estetycznie wysublimowaną postać. Oprócz utworów bazujących na oryginalnych melodiach klezmerskich coraz więcej jest w repertuarze Di Galitzyaner Klezmorim kompozycji własnych. Zespół wydał już trzy płyty: „Ponad horyzont” (2012), „Nokh Amol” (2004) i „Di Galitzyaner Klezmorim” (2004). Ponadto muzycy posiadają na swoim koncie wiele osiągnięć, a do najważniejszych należy zaliczyć: reprezentację Polski na koncercie pt. „Magia jednego wieczoru” w Luksemburgu, w ramach obchodów 1. rocznicy rozszerzenia Unii Europejskiej, koncert z okazji Dnia Polski na Wystawie Światowej EXPO 2000 w Hanowerze, pierwszą nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim na wszystkie instrumenty z wyjątkiem fortepianu – „Chopin Open”, a także wykonanie muzyki do filmu pt. „Dybbuk Remix: Dancing Between Worlds”, reż. Karen Goodman (2019); nagranie dla programu „Unterwegs bei Sachsens Nachbarn im Königlichen Krakau” telewizji MDR pod redakcją Martiny Klemz, prowadzonego przez Beate Werner (listopad 2020), nagranie oraz udział w filmie „Zwischen Krakau und Karpaten – Mit dem Zug durch Galizien” w ramach cyklu „Länder – Menschen – Abenteuer” telewizji NDR, autorstwa Michaela Höfta, prod. Frederick Keunecke (marzec 2021).

Zespół Di Galitzyaner Klezmorim

Ku społecznej pamięci

Koncert „Mein shtetele” organizowany przez Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku jest jednym z niewielu wydarzeń muzycznych upamiętniających powstanie w getcie białostockim. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wizualizacja przedstawiająca sceny z życia codziennego białostockiej społeczności żydowskiej w tym okresie. Autorem animacji jest białostocki artysta Sebastian Łukaszuk. Oprócz profesjonalistów na scenie wystąpią również początkujący muzycy – uczestnicy zajęć instrumentalnych Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku: Emilia Potocka i Adam Falkowski – akordeon, Julia Jakuć i Alisa Serhiyenia – skrzypce, Paweł Bielecki – pianino. Wydarzenie stanowi pewną opowieść o losach ludności, która zamieszkiwała Białystok w czasie II Wojny Światowej. Historia Białegostoku jest niezwykle ciekawa i ważna dla białostoczan, a przedstawiona w formie artystycznej pozostanie na dłużej w pamięci nowych pokoleń.

80. rocznica powstania w getcie białostockim – koncert upamiętniający w centrum Białymstoku

Koncert upamiętniający 80. rocznicę powstania w getcie białostockim pn. „Mein shtetele”  odbędzie się 17 sierpnia (czwartek) o godz. 19:30 na Placu Jana Pawła II w Białymstoku. Wstęp wolny.

Mockup plakatu „Mein shtetele”