„Ubytki” wystawa Karola Więcha

Dyrektor Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku oraz autor Karol Więch zapraszają na wystawę „Ubytki”.

Karol Więch jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. To twórca wizualny, kulturoznawca oraz pracownik Instytutu Studiów Kulturowych na Uniwersytecie w Białymstoku. Jego zainteresowania zawodowe oscylują wokół filozofii kultury, antropologii, komunikacji zapośredniczonej oraz kultury audiowizualnej i mają znaczący wpływ na warstwę treściową powstałych prac.

Karol Więch autor wystawy ubytki

Artysta we współczesnym świecie

– Każdą pracę traktuję, jako osobne uniwersum stanowiące formę mojego uzewnętrznienia zdziwienia, oburzenia i refleksji na temat otaczającej rzeczywistości. Z drugiej strony wśród wybranych prac są takie, w których podejmuję dialog z historią konfliktów zbrojnych czy historią sztuki, stawiając pytanie o rolę artysty we współczesnym świecie – jako badacza, obserwatora, krytyka i podmiot wypowiedzi – opowiada Karol Więch.

Kontrasty, abstrakcyjne linie, deformacje i układy

Na wystawie w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku będzie prezentowany cykl
20 obrazów wykonanych tuszem oraz w technice akrylu. W twórczości łatwo zauważyć zamiłowanie autora do używania silnych, często kontrastowych kolorów.

– Są to obrazy tworzone za pomocą farb akrylowych, gdzie linia, kształt, czysta plama i deformacja są pozycjonowane wyżej od realistycznej reprezentacji. Staram się spłaszczyć i odrealnić rzeczywistość, minimalizując ją do esencjonalnych form – opowiada twórca.

Tytułowe Ubytki są metaforą niedopracowania, uszczerbku, luki wymagającej uzupełniania. Nie tylko sam twórca, ale przede wszystkim odbiorca tych prac, powinien przyjąć rolę tego, który wypełnia.

mockup zaproszenia na wernisaż wystawy Ubytki karola wiecha

Wernisaż wystawy

Wernisaż wystawy „Ubytki” Karola Więcha odbędzie się 12 września (wtorek) o godz. 18:00 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro) w ramach Miejskiego Salonu Artystycznego.

Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00, wstęp jest wolny. Wystawa będzie czynna do 14 października 2023 roku.

mockup plakatu wystawy ubytki