Weekend seniora z kulturą

grafika weekend seniora z kulturą 2023

„Weekend seniora z kulturą” w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku

W ramach akcji „Weekend seniora z kulturą”  30 września (sobota) zapraszamy do zwiedzania wystawy „Ubytki” Karola Więcha. W tym dniu odbędzie się również spotkanie z twórcą pt. „Thermism – nowy kierunek w sztuce” oraz autorskie oprowadzanie po wystawie, wstęp wolny.

„Weekend seniora z kulturą”  to akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ima na celu zachęcić seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W ubiegłym roku, brało w niej udział ponad 500 instytucji z całego kraju!

plakat weekend seniora z kulturą 2023 w domu kultury śródmieście

Prekursor nowego stylu w malarstwie

Karol Więch jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. To twórca wizualny, kulturoznawca oraz pracownik Instytutu Studiów Kulturowych na Uniwersytecie w Białymstoku. Jego zainteresowania zawodowe oscylują wokół filozofii kultury, antropologii, komunikacji zapośredniczonej oraz kultury audiowizualnej. Ma to znaczący wpływ na warstwę treściową powstałych prac, które to wyznaczyły nowy styl malarski nazwany przez Karola Więcha thermismem.

Thermism, który już nie tylko jest pewnym stylem malarskim, okazuje się również indywidualnym systemem wypowiedzi filozoficznej. Wszystko może zostać przedstawione za pomocą thermismu, każda emocja: pozytywna i negatywna. Dlatego wariacyjność i elastyczność tego stylu jest niewyczerpana – opowiada twórca.

Rola artysty i odbiorcy dzieła sztuki

Obecna wystawa w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku to cykl obrazów wykonanych tuszem oraz w technice akrylu.

– Każdą pracę traktuję, jako osobne uniwersum stanowiące formę mojego uzewnętrznienia zdziwienia, oburzenia i refleksji na temat otaczającej rzeczywistości. Z drugiej strony wśród wybranych prac są takie, w których podejmuję dialog z historią konfliktów zbrojnych, czy historią sztuki, stawiając pytanie o rolę artysty we współczesnym świecie – jako badacza, obserwatora, krytyka i podmiot wypowiedzi – podsumowuje Karol Więch.

Tytułowe Ubytki są metaforą niedopracowania, uszczerbku, luki wymagającej uzupełniania. Nie tylko sam twórca, ale przede wszystkim odbiorca tych prac, powinien przyjąć rolę tego, który wypełnia.

30 września w ramach akcji „Weekend seniora z kulturą” będzie można zwiedzać wystawę „Ubytki” Karola Więcha w godz. 10:00-16:00 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, sala wystawowa, II piętro). Spotkanie i autorskie oprowadzanie odbędzie się w godz. 12:00-15:00. Wstęp wolny.