Wystawa inspirowana okresem lat 30. XX wieku „To tylko na ulicy Kilińskiego”

Dom Kultury „Śródmieście” oraz Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku zapraszają na wystawę inspirowaną okresem lat 30. XX wieku „To tylko na ulicy Kilińskiego” .

Jest to wyjątkowa wystawa, dzięki której można poczuć ducha okresu międzywojennego. Prezentowane kreacje modowe to współcześnie ujęty styl z lat 30. W stylizacjach dominują ówcześnie modne pastelowe kolory, a przede wszystkim beże. Oprócz kolorów liczyła się prostota, wygoda i funkcjonalność ubioru. Kobiecy charakter stylizacji podkreślały paski i wstążki na wysokości talii oraz dopasowane suknie, taliowane żakiety i garsonki. Pozostałe elementy damskiej garderoby znajdujące się na wystawie, między innymi torebki, bibeloty, kapelusze i puzderka to pamiątki pochodzące z prywatnych zbiorów białostockiej kolekcjonerki.

„To tylko na ulicy Kilińskiego” wystawa

To jednak nie wszystko – w skład wystawy wchodzą również autentyczne eksponaty z salonu z lat 30. Dwudziestolecie międzywojenne to czas, w którym dominował styl art déco. Charakterystyczne elementy wystroju z tego okresu to obrazy, rzeźby oraz inne ozdoby wykonane ze szczególną dbałością o jakość, czyli z drogich i trwałych materiałów, takich jak kość słoniowa, heban czy marmur.

„To tylko na ulicy Kilińskiego” rzeźba z wystawy

Wystawę dopełniają fotografie, przedstawiające białostoczanki w okresie lat 30. Łatwo dostrzec, co w latach 30. nosiły mieszkanki Białegostoku oraz jak wyglądały poszczególne zakątki miasta. Autorem fotografii jest Bolesław Augustis – białostoczanin i słynny fotograf z okresu międzywojennego. Jego prace pełnią nie tylko funkcję dokumentalną, ale dostarczają również wrażeń estetycznych.

Wystawa czynna od 28 maja do 2 czerwca 2023.

„To tylko na ulicy Kilińskiego” wystawa