Wystawa malarstwa i rysunku „W moich oczach” Olhi Danovej

Zdjęcie obrazu Olgi Danovej pod tytułem Prince, olej na płótnie wymiar 30 na 30 centymetrów z wystawy w Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku

Wystawę malarstwa i rysunku Olhi Danovej „W moich oczach” można obejrzeć w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku. Wernisaż wystawy „W moich oczach”  odbędzie się 13 grudnia o godz. 18:00.

Olha Danova jest artystką z Ukrainy, z miasta Zaporoże. To absolwentka Charkowskiej Państwowej Akademii Projektowania i Sztuki. Od ponad 8 lat uczy dyscyplin artystycznych osoby w różnym wieku – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Podróże są ważnym elementem w jej życiu, ponieważ stanowią przede wszystkim źródło inspiracji twórczych.

– Podróże i życie we Włoszech, mistrzowie renesansu, spacery po muzeach, kolory i powietrze tego kraju miały ogromny wpływ na moją twórczość – stwierdza Olha Danova.

Istnieją dwa komponenty: obraz zewnętrzny i świat wewnętrzny.

– W obrazach starałam się pokazać swój własny świat. Ten świat jest jak lustro – pozwala spojrzeć moimi oczami na czyjąś rzeczywistość. Pokazuję również samotność, czyli to, że żyjemy sami ze swoimi myślami i uczuciami. Istnieją dwa komponenty: obraz zewnętrzny
i świat wewnętrzny. Bardzo łatwo jest przekazać wizualne podobieństwo osoby – można się tego nauczyć, ale przekazanie świata wewnętrznego wyłącznie za pomocą obrazu jest trudnym zadaniem, a ja uwielbiam złożone zadania – opowiada autorka prac.

Na wystawie w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku będzie prezentowany cykl 20 obrazów wykonanych techniką malarstwa olejnego i rysunkowo-graficzną. Powstawały one od 2016 do 2022 roku. Artystka odchodzi od tradycyjnej maniery w portrecie i tworzy je zgodnie z własną wizją. Większość dzieł przedstawia postaci kobiet, które symbolizują siłę, wytrzymałość i stabilność.

Każdy obraz jest częścią mnie

– Każdy obraz ma swoją historię. Każdy obraz jest częścią mnie, moich przeżyć, mojej miłości. Obrazy to przekaz moich życiowych zmian, poszukiwań siebie oraz wiary, że najlepsze jeszcze przede mną. W moich pracach często pojawiają się wizerunki kobiet bo myślę, że kobieta to siła, wytrzymałość i stabilność. Kobieca zmysłowość to  siła. Według mnie właśnie taki jest obraz kobiety – kobiety, którą z resztą jestem ja sama – tłumaczy Olha Danova.

Artystka mieszkając jeszcze na Ukrainie, należała do zespołu rockowego. Wtedy to tekst i melodia były środkami wyrażania siebie. Dlatego do poszczególnych dzieł dołączyła fragmenty własnych piosenek i wierszy, aby dokładniej oddać nastrój namalowanych bohaterów.

– Są to obrazy intensywne emocjonalnie, ale jednocześnie przepełnione statyką, bezruchem i niemożnością poruszania się po tym dynamicznym świecie – świecie chaosu i świecie ciszy, świecie obojętności i wojny, świecie zrozumienia i współczucia. Nie ma nic bardziej interesującego i tajemniczego niż ludzka twarz i oczy – zwierciadło duszy – za którymi widać ten wielki, różnorodny świat – podsumowuje artystka.

Wernisaż wystawy

Wernisaż wystawy „W moich oczach” Olhi Danovej odbędzie się 13 grudnia (wtorek) o godz. 18.00 w ramach Miejskiego Salonu Artystycznego Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro). Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, wstęp jest wolny.

Wystawa będzie czynna do 20 stycznia 2023 roku.