Wystawa malarstwa „Podążanie za kolorem” Ewy Karczewskiej

obraz z wystawy malarstwa „Podążanie za kolorem” Ewy Karczewskiej

Dyrektor Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku oraz autorka zapraszają na wystawę malarstwa „Podążanie za kolorem”.

Ewa Karczewska jest białostoczanką. Przez lata pracowała jako redaktorka i korektorka książek. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła jako fotograf. Kilka lat podążając ścieżką swojej fascynacji sztuką, utrwalała otaczającą rzeczywistość za pomocą fotografii. W końcu nadszedł przełomowy moment w jej życiu, kiedy to odłożyła aparat, a chwyciła za pędzel.

To była nieoczekiwana transformacja od fotografii do malarstwa. Fotografując przez kilka lat, nabywałam doświadczenia i pewności siebie. Myślę, że to właśnie odwaga pozwoliła mi stanąć przy sztalugach i zobrazować na płótnie kadry z własnej wyobraźni – wypowiada się autorka.

Ewa Karczewska

Cykl prezentowany na wystawie to obrazy w technice akrylu. Odzwierciedlają one wewnętrzne refleksje autorki i wyobrażenia na temat ludzkiego życia. Dzieła są pełne koloru oraz tajemniczego światła. Mogą więc być źródłem pozytywnych uczuć lub wprowadzać w stan melancholii, spokoju. Zabiegi kolorystyczne zastosowane przez autorkę nie są bez znaczenia. Pomagają one odbiorcy odgadnąć motywy pojawiające się w obrazach i nadać znaczenia poszczególnym elementom. Sama autorka nie skupia się jedynie na efekcie końcowym procesu twórczego. Ważniejsze okazują się emocje i odczucia towarzyszące jej podczas malowania oraz szlifowanie własnego talentu.

Czas malowania to czas, jaki daję sobie. Przynosi zadowolenie, sprawia radość, wprawia w stan błogości. Niezmiennie fascynuje mnie, jak kolory wpływają na emocje, jakie budzą skojarzenia i interpretacje. Dla mnie w malowaniu najważniejszy jest sam akt kreacji, ponieważ to w nim odnajduję wrażliwość, emocjonalność i estetykę – mówi Ewa Karczewska.

mockup plakatu wystawy „Podążanie za kolorem” Ewy Karczewskiej

Wernisaż wystawy malarstwa „Podążanie za kolorem” Ewy Karczewskiej odbędzie się 24 października (wtorek) o godz. 18:00 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro).

Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00, wstęp jest wolny.
Wystawa będzie czynna do 24 listopada 2023 roku.