Wystawa malarstwa „Więzi” Grupy Artystycznej Mistral

Obrazek wyrózniający wystawa „Więzi” Grupy Artystycznej Mistral

Wernisaż wystawy „Więzi” Grupy Artystycznej Mistral działającej przy Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku odbędzie się 9 maja 2023 roku.

Multiplikacja form, natura i abstrakcja

Wszystkie prezentowane dzieła powstały w przeciągu ostatniego roku w Pracowni Plastycznej Domu Kultury „Śródmieście”. Są to obrazy na płótnie w technice olejnej bądź akrylowej. Niektóre z realizacji wykonano na samodzielnie przygotowanych płótnach, podążając za Mistrzami Technologii Malarstwa. Wystawa wzbogacona jest o małe formy malarskie, kopie dzieł Mistrzów oraz interpretacje pejzażu z fotografii. Wszystkie dzieła wyrażają jednostkowe i oryginalne podejście autora do poruszanego zagadnienia i są wyrazem jego indywidualnej ekspresji.

– Pojawiają się ogólne nawiązania do natury, jako do zjawiska. Zastosowano symbolikę przedmiotu, jak drzewo bądź okno, multiplikację form, pojawia się także luźne nawiązanie do malarstwa abstrakcyjnego w postaci zagęszczenia figur geometrycznych. Koncept wystawy został zaprojektowany tak, by umożliwić każdemu uczestnikowi swobodę twórczego działania i szerokie spectrum wypowiedzi artystycznej, na przykład w malarstwie realistycznym bądź geometrycznym – opowiada Marta Pokojowczyk instruktor Grupy Artystycznej Mistral.

Zilustrować więzi

Według definicji „więzi” oznaczają stan posiadania czegoś wspólnego, to co łączy jednostki między sobą. To także słowo mogące wyrażać swoisty stosunek do życia i zjawisk będących jego składowymi. Wydaje się, że temat znajdowania wspólnych punktów wymaga obecnie szczególnej uwagi.

– Ilustrując więzi, czy relacje można wyobrazić sobie na przykład linie poziome łączące poszczególne punkty na mapie życia, niczym państwa w atlasie lub linie biegnące w głąb, ilustrujące jakość nastawienia do danych zjawisk, fenomenów. Wielopłaszczyznowość interpretacji tematu przez uczestników jest owocem różnorodności postrzegania otaczającej rzeczywistości, jak również współpracy twórczej, której źródeł można upatrywać się w energii grupy – podsumowuje Marta Pokojowczyk.

Wernisaż wystawy

Wernisaż wystawy malarstwa „Więzi” Grupy Artystycznej Mistral odbędzie się 9 maja 2023 roku (wtorek) o godz. 18:00 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro) w ramach Miejskiego Salonu Artystycznego. Autorki prezentowanych prac to: Alina Jakoniuk, Anna Bek, Beata Staniszewska, Dorota Kukiełka, Ewa Orłowska, Ewa Pawlik, Julia Zakrzewska, Justyna Łapińska-Druć, Katarzyna Strynkowska, Krystyna Witczak, Małgorzata Machometa, Marta Łubińska, Marta Mironiuk, Mirosława Łuksza, Swietłana Gonczarowa, Teresa Trusiak, Zofia Seliga, Anna Wyszyńska.

Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna do 25 maja 2023 roku.

mockup plakatu wystawy malarstwa więzi grupy artystycznej mistral