Wystawa „Pomiędzy” Dawida Smacznego

obraz dawida smacznego

Dyrektor Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku oraz autor Dawid Smaczny zapraszają na wystawę „Pomiędzy”.

Dawid Smaczny to artysta niezależny, urodzony w 1976 r. w Białymstoku, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Grottgera w Supraślu. W młodości specjalizował się w tkaninie artystycznej, obecnie uprawia malarstwo sztalugowe w technice akrylowej. Jego prace wpisują się w szeroko rozumiany nurt współczesnego realizmu magicznego. Prywatnie miłośnik literatury science fiction oraz audiofil. Jego osobiste pasje, umiejętność dostrzegania ludzkich emocji oraz problemów współczesności, takich jak samotność, mają znaczący wpływ na tematy powstałych prac.

dawid smaczny zdjęcie
Podczas tworzenia zawsze towarzyszy mi muzyka – najczęściej ze stajni starego, dobrego 4AD, jak Dead Can Dance czy Pieter Nooten. A po drodze zawsze znajdzie się też jakaś książka. Sam czas powstawania obrazu to czas pracy i samodyscypliny. Jest to także przygoda, która na końcu nie zawsze jest taka, jak założyłem – rozprowadzając pierwszy kolor, tworząc pierwszy kształt – pozostaje ona do końca pewną tajemnicą – opowiada autor.

Malarstwo sztalugowe i gobeliny
Prezentowane obrazy to pejzaże umiejscowione w magicznej, surrealistycznej przestrzeni. Są personifikacją uczuć takich jak strach, nadzieja, czy tęsknota. Ukazują „stan zawieszenia” pomiędzy wielopłaszczyznową teraźniejszością, w której żyjemy, a miejscem, w którym chcielibyśmy być. Motywami przewodnimi są wielowymiarowe bramy i portale czy też kompozycje z elementami fantastycznej architektury inspirowanej światem florofantomowym.

Pomimo rzucającej się w pierwszej chwili aury przygnębienia czy też melancholii bijącej z obrazów to myślę, że odbiorca dostrzeże również nadzieję towarzyszącą każdej ze scen, a także wszechobecne życie oraz jego pragnienie pod różnymi postaciami – podsumowuje Dawid Smaczny.

Wystawę tworzą obrazy oraz prace z wczesnej działalności Dawida Smacznego – gobeliny. Te unikatowe tkaniny zostały wykonane przede wszystkim splotem płóciennym oraz w technice własnej, a wykończone drewnianymi elementami wpisującymi się w kompozycję tkaniny.

Wernisaż wystawy
Wernisaż wystawy „Pomiędzy” Dawida Smacznego odbędzie się 28 listopada (wtorek) o godz. 18:00 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro). Ekspozycję można oglądać od wtorku do piątku w godz. 10:00-18:00, wstęp wolny.
Wystawa będzie czynna do 29 grudnia 2023 roku.

mockup plakatu wystawy pomiędzy dawida smacznego