Wystawa twórczości „Moje zainteresowania i pasje”

„Moje zainteresowania i pasje” wystawa twórczości uczniów ze spektrum autyzmu Niepublicznej Szkoły Podstawowej „BARWA” w Białymstoku w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku

Ekspresja plastyczna jako rodzaj komunikacji

Autorami prac są dzieci ze spektrum autyzmu uczęszczające do Niepublicznej Szkoły Podstawowej BARWA w Białymstoku. Dzięki wystawie będzie można dokładniej poznać ich świat, ponieważ dzieci za pomocą rysunków przekazują to, co jest dla nich ważne. Prace wykonano na kartach o formacie A4 w różnych technikach plastycznych, takich jak kolaż, kredki, czy ołówek.

– Istnieje przekonanie, że dzieci z tym spektrum żyją we własnym świecie, trudno do nich dotrzeć, bo nie chcą i nie potrzebują inicjowania kontaktów towarzyskich. Przez to bardzo często doświadczają braku akceptacji, zrozumienia, a nawet wykluczenia społecznego. Natomiast są to dzieci, które mimo nieco innego sposobu funkcjonowania posiadają rozmaite hobby, często podobne do pasji osób neurotypowych. Bywa tak, że krąg zainteresowań dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jest dość nietypowy, gdyż mogą one znaleźć upodobania na przykład w obserwowaniu mechanizmu zegara, czy analizie rozkładu kursów danego autobusu – opowiada Pani Urszula Surowiec, wychowawca I klasy Niepublicznej Szkoły Podstawowej BARWA w Białymstoku.

Kwiecień miesiącem wiedzy o autyzmie

To, jak osoby ze spektrum autyzmu postrzegają rzeczywistość, będzie można obejrzeć na wystawie w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku. Kwiecień jest miesiącem wiedzy o autyzmie, więc to bardzo dobry moment na zorganizowanie takiego wydarzenia. Wystawa ukazuje kreatywność dzieci oraz to, jak bardzo różnorodny jest autyzm.

– Zazwyczaj osoby ze spektrum autyzmu są bardzo dokładne i zaangażowane w działania, którymi się interesują. Można więc rzec, że są specjalistami w określonej dziedzinie. Wystawa ma na celu ukazanie społeczeństwu talentów dzieci, ich pasji i zainteresowań po to, aby każdy zwiedzający wystawę mógł poznać ich świat oraz odkryć, jak nieszablonowe są upodobania dzieci ze spektrum autyzmu – podsumowuje Pani Urszula.

Wernisaż wystawy

Wernisaż wystawy twórczości „Moje zainteresowania i pasje” odbędzie się 12 kwietnia (środa) o godz. 9:30 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro) w ramach Miejskiego Salonu Artystycznego. Wstęp jest wolny.

Wystawa będzie czynna do 21 kwietnia 2023 roku.