„Od Albeniza do Piazzolli” koncert duetu Walicki-Popiołek Duo

Dyrektor Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku zaprasza na koncert duetu Walicki-Popiołek Duo, który odbędzie się 25 kwietnia 2023 roku w Galerii Twórczości Sleńdzińskich w Białymstoku.

Zespół istnieje od 2014 roku, a tworzy go dwójka młodych, utalentowanych absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – gitarzysta Jakub Walicki oraz pianistka Aleksandra Popiołek-Walicki. Muzycy ukończyli także studia podyplomowe na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a w 2020 i 2021 roku rozpoczęli realizację przewodów doktorskich na tejże Akademii.

Kameralny duet gitarowo-fortepianowy

Już 25 kwietnia będzie można usłyszeć oryginalny duet – gitarę z towarzyszeniem fortepianu. Muzycy odnajdują inspiracje w muzyce hiszpańskich i argentyńskich kompozytorów, takich jak Manuel De Falla, Joaquin Malats, Isaac Albeniz, Astor Piazzolla. Do swoich projektów angażowali polskich twórców współczesnych m.in.: Aleksandrę Chmielewską, Jana Oleszkowicza, Adriana Robaka, czy Ewę Fabiańską-Jelińską. Transkrypcje duetu są doceniane i publikowane w jednym z najlepszych wydawnictw klasycznych na świecie „Universal Editions”. W styczniu 2020 roku ukazał się debiutancki album zespołu „Iberico” zawierający muzykę z krajów hiszpańskojęzycznych. W lutym 2021 roku premierę miała druga płyta zespołu „Made in Poland” z utworami polskich kompozytorów współczesnych. W lipcu 2021 duet opublikował w serwisach streamingowych światowe premiery utworów Dusana Bogdanovica „Divertimento No. 2” oraz „Oliva e Lava” Victora Frosta.

Zespół Walicki-Popiołek Duo

Działalność koncertowa

Zespół Walicki-Popiołek Duo nawiązuje liczne współprace z kompozytorami oraz aranżerami, wykonuje utwory wcześniej nienagrywane i wspiera rozwój kameralnej muzyki gitarowo-fortepianowej. Na swoim koncie muzycy mają nagrody konkursowe, takie jak II nagroda na XXI Międzynarodowym Konkursie Kameralnym „Euterpe” w Corato, II nagroda w XXV Międzynarodowym Konkursie Kameralnym „Giulio Rospigliosi” w Lamporecchio i III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym „Don Vincenzo Vitti” w Castellana Grotte. W lutym 2020 roku zostali uhonorowani prestiżowym stypendium Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska”.

Niezwykły ensemble już wkrótce w Białymstoku

Koncert odbędzie się 25 kwietnia (wtorek) o godz. 18:00 w Galerii Twórczości Sleńdzińskich w Białymstoku (Rynek Kościuszki 4). Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w sekretariacie Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00.

Mockup plakatu koncert Walicki-Popiołek Duo